SKYPE, kujdes nga virusi i rrezikshem DORKBOT


Quhet DORKBOT dhe perdoruesit e Facebook e njohin mire. Eshte ai virusi qe hapte nje dritare te rreme chati me linqe te rreme, qe pastaj duhej instaluar spyware ne kompjuter.

Nje kercenim rregullohet, qe dukej se i perkiste se shkuares. Por pas fshirjes nga Facebook, Dorkbot shkon ne Skype. Ne njejten menyre, mesazhe te rreme te shkruar ne gjermanisht ose ne anglishte te tipit ‘Lol kjo eshte fotoja e re e profilit?’.

Duke klikuar ne link do te shkarkohet nje dosje me ekzekutues brenda, qe njihen nga kompania e sigurise Sophos si Troj/Agent-YCW ose Troj/Agent-YDC.

Viruse te gatshme te hapin nje dere tek ata kompjutera qe ia lejojne, per te vazhduar me pas me qellimet e keqija. Ka akoma me keq, pervecse virusi garanton akses te jashtem ne kompjuterin tuaj, e lidh makinerine me nje rrjet privat, nje botnet dhe vazhdon punen per te perjashtuar perdoruesin vete te kete akses ne dosjet e veta.

Keto behen te paarritshme dhe me pas vjen nje mesazh kercenues qe thote se do te fshihen te gjitha nese brenda 48 oresh perdoruesi nuk paguan 200$ per cybercriminals. Nje vjedhje e vertete.

Sipas Sophos, perdoruesit e Skype i besojne me shume rrjetit te tyre te mbyllur te kontakteve, qe vjen nga Facebook. Ne kete rast kercenimi Dorkbot ka bere hedhje cilesore dhe ne software popullor Voip, ndaj eshte me mire ta parandaloni se ta rikuperoni.

Si te mbroheni? Mjafton te mos klikoni ne linqet qe vijne nga mesazhet e dyshimta, apo nga kontaktet qe nuk i keni ne listen tuaj. Pastaj lamtumire Dorkbot.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale