Shpërthimi bërthamor dërgon një yll në të gjithë galaktikën - Business Magazine Albania

Shpërthimi bërthamor dërgon një yll në të gjithë galaktikën

Një yll është dërguar  në të gjithë galaktikën pasi i është nënshtruar një supernova të pjesshme. Një supernova është një shpërthim i fuqishëm që ndodh kur disa yje arrijnë në fundin e jetës së tyre dhe në rastin e këtij ylli, shpërthimi nuk ishte i mjaftueshëm për ta shkatërruar atë. Në vend të kësaj, shpërthimi detyroi yllin të hidhej në hapësirë ​​me 900,000 km / orë.

Astronomët mendojnë se objekti fillimisht po qarkullonte një yll tjetër, i cili do të ishte dërguar duke fluturuar në drejtim të kundërt. Kur dy yje orbitojnë njëra-tjetrën si kjo, ato përshkruhen si “binare”. Mediat e huaja kanë bërë të ditur se  vetëm një nga yjet është zbuluar nga astronomët.

Objekti, i njohur si SDSS J1240 + 6710, u zbulua më parë të ketë një përbërje të pazakontë atmosferike. E zbuluar në vitin 2015, dukej se nuk përmbante as hidrogjen, as helium , por kishte një përzierjeje të pazakontë të oksigjenit, neonit, magnezit dhe silikonit. Tashmë duke përdorur Teleskopin Hapësirës Hubble, një ekip ndërkombëtar ka identifikuar gjithashtu karbonin, natriumin dhe aluminin në atmosferën e yllit, ku të gjitha këto prodhohen në një supernova.

Mungesa e elementëve të grupit të hekurit në SDSSJ1240 + 6710 sugjeron që ylli i nënshtrohej vetëm një supernova të pjesshme para se të bëhej djegia bërthamore. Profesor Boris Gänsicke, nga departamenti i fizikës në Universitetin e Warwick, në Mbretërinë e Bashkuar, tha: Ky yll është unik sepse ka të gjitha tiparet kryesore të një xhuxhi të bardhë, por ka këtë shpejtësi shumë të lartë dhe të pazakontë. Të gjitha këto fakte nënkuptojnë se ajo duhet të ketë ardhur nga një lloj sistemi binar i ngushtë dhe duhet të ketë kaluar ndezjen termonukleare.

BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0