Shpërthimi bërthamor dërgon një yll në të gjithë galaktikën

Një yll është dërguar  në të gjithë galaktikën pasi i është nënshtruar një supernova të pjesshme. Një supernova është një shpërthim i fuqishëm që ndodh kur disa yje arrijnë në fundin e jetës së tyre dhe në rastin e këtij ylli, shpërthimi nuk ishte i mjaftueshëm për ta shkatërruar atë. Në vend të kësaj, shpërthimi detyroi yllin të hidhej në hapësirë ​​me 900,000 km / orë.

Astronomët mendojnë se objekti fillimisht po qarkullonte një yll tjetër, i cili do të ishte dërguar duke fluturuar në drejtim të kundërt. Kur dy yje orbitojnë njëra-tjetrën si kjo, ato përshkruhen si “binare”. Mediat e huaja kanë bërë të ditur se  vetëm një nga yjet është zbuluar nga astronomët.

Objekti, i njohur si SDSS J1240 + 6710, u zbulua më parë të ketë një përbërje të pazakontë atmosferike. E zbuluar në vitin 2015, dukej se nuk përmbante as hidrogjen, as helium , por kishte një përzierjeje të pazakontë të oksigjenit, neonit, magnezit dhe silikonit. Tashmë duke përdorur Teleskopin Hapësirës Hubble, një ekip ndërkombëtar ka identifikuar gjithashtu karbonin, natriumin dhe aluminin në atmosferën e yllit, ku të gjitha këto prodhohen në një supernova.

Mungesa e elementëve të grupit të hekurit në SDSSJ1240 + 6710 sugjeron që ylli i nënshtrohej vetëm një supernova të pjesshme para se të bëhej djegia bërthamore. Profesor Boris Gänsicke, nga departamenti i fizikës në Universitetin e Warwick, në Mbretërinë e Bashkuar, tha: Ky yll është unik sepse ka të gjitha tiparet kryesore të një xhuxhi të bardhë, por ka këtë shpejtësi shumë të lartë dhe të pazakontë. Të gjitha këto fakte nënkuptojnë se ajo duhet të ketë ardhur nga një lloj sistemi binar i ngushtë dhe duhet të ketë kaluar ndezjen termonukleare.

BBC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale