Shpallet fituesi i SuperGeneration. AlbTelecom shpërblen me 2000€ projektin “Traveler”


Sipërmarrja ende mungon në kulturën e vendit tonë, por nuk mund të jemi të gjithë mjekë apo juristë. Tregu dhe zhvillimet në nivel global kërkojnë që ne të vetëpunësohemi e të shkëlqejmë.

Rrugëtimi disa mujor i projektit SuperGeneration, një nismë nga Albtelecom për mbështetjen e  ideve inovative të të rinjve, është finalizuar me disa fitues.

Tre prej 10 projekteve dhe startup-ve prekën finalen dhe u prezantuan përpara jurisë. Juria e përbërë nga Dorina Cinari, Zv. Ministre e Energjisë dhe Infrastrukturës; Vasil Naci, CEO dhe President i Agna Group; Seyhan Pencablıgil CEO i BKT-së, që prej vitit 2000 dhe Tahsin Yilmaz, CEO i ALBtelecom që prej 2016-të, vlerësuan me çmimin fitues prej 2000 euro aplikacionin Traveler të krijuar nga Mario Alla, student pranë Harry Fultz.

Lexoni: 10 idetë e biznesit në SuperGeneration

Taveler është një aplikacion që shumë shpejt do ta kemi në telefonat tanë. Ai promovon turizimin, duke na njohur me të gjithë muzetë e vendit tonë dhe duke na informuar për historikun e çdo monumenti apo objekti të lashtë. Veçantia e këtij aplikacioni do të jenë avatarët, të transformuar në personazhe që kanë lënë gjurmë në historinë e Shqipërisë (Gjergj Kastriot Skënderbeu, Ismail Qemali, etj).

Idetë startup që arritën në finale ishin: Mine.al, ideuar nga dy djemtë e apasionuar pas teknologjisë Dorian Kane dhe Kadri Manaj. Ai është një sistem monitorimi i minierave të monedhave virtuale. Një platformë për shkëmbimin e monedhave online për herë të parë në Shqipëri. Ky ishte projekti më i votuar nga publiku, i cili fitoi çmimin prej 500 Euro. Përveç kësaj shume, ALBtelecom surprizoi dy djemtë me 500 Euro të tjera BONUS, duke e çuar çmimin e tyre në 1000 Euro.

Projekti tjetër finalist ishte dhe Portalistudentor.al, ideuar nga Gevio Tabaku. Një startup dhe një komunitet online, ku mund të shprehni mendimet dhe idetë tuaja, ku mund të mësoni online, dhe të thjeshtësoni rrugëtimin tuaj drejt dijes. Ai gjithashtu u vlerësua me një çmim BONUS në vlerën 1000 Euro ofruar nga ALBtelecom (500 Euro) dhe Agna Group (500 Euro).

Lexoni: Mario Alla, djali i robotikës nga “Harry Fultz”

Super Generation mbylli siparin e tij, por ALBtelecom do të vazhdojë të mbështesë talentet e reja dhe të krijojë SuperGjenerata.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale