Shoqata Shqiptare e Bankave dhe  Ministria e Mireqenies Sociale  sjellin Javen e Parase - Business Magazine Albania

Shoqata Shqiptare e Bankave dhe  Ministria e Mireqenies Sociale  sjellin Javen e Parase


Edhe kete vit, Shqiperia do te jete pjese e aktiviteteve te organizuara ne mbare boten, ne kuader te Javes se Parase. Kjo iniciative synon ndergjegjesimin e te rinjve per menaxhimin e parase, kursimeve dhe ardhurave, qe ne moshe te re, per nje te ardhme me te sigurt. Shoqata Shqiptare e Bankave bashkepunon kete vit me Ministrine e Mireqenies Sociale dhe Rinise, ne organizimin e disa aktiviteteve edukuese mbi financat per femije dhe te rinj. Kete vit organizohen njekohesisht Java Europiane e Parase dhe Java Globale e Parase. Java Europiane e Parase, organizohet per here te pare, nen koordinimin e Federates Europiane Bankare, tek e cila Shoqata Shqiptare e Bankave eshte anetare e asociuar. Aktivitetet ne kuader te Javes Globale te Parase, organizohen nen koordinimin e organizates “Child and Youth Finance International (CYFI)”.

Sipari i ketyre aktiviteteve u hap me nje takim te organizuar ne Qendren Rinore ne Tirane, ku perfaqesues te Shoqates Shqiptare te Bankave, Ministrise se Mireqenies Sociale dhe Rinise, dhe perfaqesues te bankave u shpjeguan te rinjve te grupmoshave 15-18 vjeç mbi rendesine e edukimit financiar, dhe produkte e sherbime bankare, te cilat mund te perdoren dhe nga ata.

Ne hapje te eventit, Zj. Xhaferaj, Sekretare e Pergjithshme e Shoqates se Bankave, theksoi angazhimin nder vite te Shoqates dhe bankave anetare ne edukimin financiar te te rinjve, si kusht i domosdoshem per kliente bankare me te pergjegjshem ne te ardhmen.

Te pranishmit u pershendeten gjithashtu nga Zj. Anuela Ristani, Drejtoreshe e Sherbimit Kombetar Rinor dhe Zj. Ina Verzivolli, Kryetare e Agjencise Shteterore per Mbrojtjen e te Drejtave te Femijeve ne Ministrine e Mireqenies Sociale dhe Rinise.

PROGRAMI I AKTIVITETEVE NE TIRANE

E hene, 9 Mars 2015
Ora 14:00 – Debat mbi Financat Personale per gjimnazistet. Aktiviteti organizohet ne Qendren Rinore te Tiranes.

E marte, 10 Mars 2015
Ora 09:00 – Vizita te studenteve te Shkolles se Mesme Ekonomike ne Dege Banke.
Ora 15:00 – Leksion ne Klubin e Studenteve te Fakultetit Ekonomik.

E merkure, 11 Mars 2015
Ora 15:00 – Shfaqja “Çufo dhe Tipi – Nje aventure me verdhushka“ per nxenesit e klasave I te shkollave 9-vjeçare te Tiranes.
Ora 17:00 – Seminar mbi Skemen e re te Fondeve te Pensioneve. Aktiviteti organizohet ne Qendren Rinore te Tiranes.

E enjte, 12 mars 2015
Ora 10:30 – Shfaqja “Çufo dhe Tipi – Nje aventure me verdhushka“ per nxenesit e klasave I te shkollave 9-vjeçare te Tiranes.
Ora 11:30 – Shfaqja “Çufo dhe Tipi – Nje aventure me verdhushka“ per nxenesit e klasave I te shkollave 9-vjeçare te Tiranes.
Ora 16:00 – Seminar “Startup Life Tirana”. Aktiviteti organizohet ne Qendren Rinore te Tiranes.

E premte, 13 Mars 2015
Ora 12:00 – Seminar me Studentet e Ekonomise ne Universitetin Europian te Tiranes.

Aktivitete te tjera gjate javes:
Quiz “Testoni njohurite tuaja mbi Financat dhe Bankat” ne faqen FB te AAB-se.
Video mbi “Kredite Konsumatore” ne faqet ne FB e YouTube te AAB-se.

Burimi: www.aab.al

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0