Shkencetaret kane zbuluar gjenin e pavdekesise


Polipi i vogel i hidres, qe jeton ne ujerat e embla, qe prej kohesh perben nje interes te madh per shkencetaret. Kjo kafshez eshte me te vertete e pavdekshme dhe nuk shfaq kurrfare shenjash plakjeje.
 
Studiuesit gjermane vendosen te deshifrojne bazen gjenetike te pavdekesise se hidres, dhe te befasuar zbuluan se sekreti i saj fshihet ne gjenin FoxO. Ai eshte i mirenjohur, pasi gjendet tek te gjitha kafshet dhe njerezit.
 
Rezulton se ky gjen i mban qelizat staminale (burimore ose meme) ne gjendje perhere aktive dhe si rrjedhoje e kesaj ndodh riperteritja e vazhdueshme e indeve.
 
Tani shkencetaret shpresojne se paku te zbulojne faktoret qe ndikojne ne punen e genit FoxO, te tille si mjedisi, dieta dhe menyra e jeteses se njeriut.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale