Shkencetaret kane zbuluar gjenin e pavdekesise - Business Magazine Albania

Shkencetaret kane zbuluar gjenin e pavdekesise


Polipi i vogel i hidres, qe jeton ne ujerat e embla, qe prej kohesh perben nje interes te madh per shkencetaret. Kjo kafshez eshte me te vertete e pavdekshme dhe nuk shfaq kurrfare shenjash plakjeje.
 
Studiuesit gjermane vendosen te deshifrojne bazen gjenetike te pavdekesise se hidres, dhe te befasuar zbuluan se sekreti i saj fshihet ne gjenin FoxO. Ai eshte i mirenjohur, pasi gjendet tek te gjitha kafshet dhe njerezit.
 
Rezulton se ky gjen i mban qelizat staminale (burimore ose meme) ne gjendje perhere aktive dhe si rrjedhoje e kesaj ndodh riperteritja e vazhdueshme e indeve.
 
Tani shkencetaret shpresojne se paku te zbulojne faktoret qe ndikojne ne punen e genit FoxO, te tille si mjedisi, dieta dhe menyra e jeteses se njeriut.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0