SHBA, del arma inteligjente - Business Magazine Albania

SHBA, del arma inteligjente


Sikur te mos mjaftonte debati per armet, ne SHBA, eshte lancuar nje arme gjahu inteligjente. Arma, quhet TrackingPoint Rifle dhe kushton 22 mije dollare, ka nje antene Wi-Fi, sensore mjedisore, busulle, lazer dhe optike dixhitale qe projekton imazhe dhe ngjyra.

TrackingPoint Rifle nuk ka gjetur mikpritjen e gjuetareve, te cilet pyesin se cfare aftesish duhet te kete nje arme per te goditur nje dre. Ideatori i armes, Jason Schauble, thote se nuk ka asgje te gabuar ne armen e tij.

“Eshte menduar per te rinjte, ekzistojne smartfone, smartTV, perse te mos mendojme per arme inteligjente qe postojne video ne Facebook?” Megjithate, potencialiteti kriminal i kesaj arme ka hutuar edhe punonjesit.

Nje veteran ne Vietnam, Chris Frandsen, intervistuar nga Npr ka frike se ky lloj teknologjie mund te zbuloje nje kuti te vertete te Pandores te percaktuar nga terroristet dhe personat me crregullim mendor qe mund te zoterojne kete arme.  

Per kritikat pergjigjet Schauble :”I shesim produktet tona, une i njoh nje nga nje konsumatoret e mi”,- edhe pse duhet te pranoje se ka nje liste te gjate pritjeje per kete arme.

Jo vetem konsumatore, edhe prodhues te tjere armesh jane te interesuar per teknologjine ne baze te kesaj arme. Remington Rifles ka kontaktuar me Schauble per te futur disa funksione te TrackPoint Rifle ne nje produkt te tij te ri per ta lancuar ne treg me cmimin 5 mije dollare.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0