Sekretariati i Energjisë vendos objektiva për 2030. 60.9% ulje të emetimeve të gazrave të karbonit - Business Magazine Albania

Sekretariati i Energjisë vendos objektiva për 2030. 60.9% ulje të emetimeve të gazrave të karbonit

Këshilli Ministror i Komunitetit të Energjisë publikoi objektiva ambicioze për burimet e rinovueshme, shkurtimet e emetimeve të gazrave të karbonit dhe kursimin e energjisë për vitin 2030, së bashku me një paketë të tregut të energjisë elektrike.

Ministrat e energjisë të vendeve të Ballkanit Perëndimor, Ukrainës, Moldavisë dhe Gjeorgjisë zhvilluan një takim vjetor në Vjenë si organi më i lartë vendimmarrës në Komunitetin e Energjisë. Ata miratuan objektivat e vitit 2030 për të reduktuar konsumin primar dhe final të energjisë, për të përshpejtuar prodhimin e energjisë nga burimet e rinovueshme dhe për të reduktuar emetimet e gazeve serrë për të arritur neutralitetin klimatik deri në vitin 2050. Objektivat për palët kontraktuese individuale do të publikohen së shpejti.

Lexo edhe: Konfindustria: shtyrja e aktivitetit të bursës së energjisë, burim korrupsioni

Nën presidencën në detyrë të Ukrainës, e cila ia dorëzoi detyrën Shqipërisë, Këshilli Ministror i Komunitetit të Energjisë ra dakord për një objektiv prej 31% të prodhimit energjisë nga burimet e rinovueshme në konsumin bruto të energjisë finale.

Ministrat thanë se do të kufizonin emetimet e gazeve serrë në 427.64 milionë tonë metrikë ekuivalent të dioksidit të karbonit deri në vitin 2030, që do të ishte një rënie prej 60.9% nën nivelet e vitit 1990. Në krahasim, Bashkimi Evropian synon një ulje të emetimeve prej vetëm 55%.

Duke cituar raportin e fundit mbi zbatimin e direktivave të Komunitetit të Energjisë, drejtori i Sekretariatit të Komunitetit të Energjisë Artur Lorkoëski tha se palët kontraktuese po bëjnë përparim, duke përfshirë integrimin me BE. Dekarbonizimi do të jetë i nevojshëm për të pasur një treg të integruar plotësisht me BE-në, theksoi ai.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0