Samsung, nje tablet do te kontrollohet me mendje - Business Magazine Albania

Samsung, nje tablet do te kontrollohet me mendje


Kompania koreane, bashke me profesor Roozbeh Jafari i universitetit te Teksasit po punon mbi nje pajisje qe mund te kontrollohet pa prekje apo ze, nepermjet EEG.

Por eshte ende larg prodhimit ne treg. Sa shpesh i degjojme disa fjale si tablet, Samsung, kontroll mendjeje, ekran me prekje, etj. Shume shpejt do te kontrollojme makinerite me mendje, bashke dhe me ze. Ndersa teknologjite ne kete sektor jane tashme te pjekura, ato qe kontrollojne mendjen jane akoma ne faze eksperimenti.

Nje nga kompanite me aktive eshte Samsung, qe bashke me profesor Roozbeh Jafari i University of Texas ne Dallas, kane nisur te punojne per nje tablet qe kontrollohet nepermjet elektroencefalogrames. Ende ne menyre telepatike, por nuk eshte e veshtire te parashikohet nje sistem zbulimi EEG wireless.

Ne kete pike, kontrolli i cdo pajisjeje nepermjet menjes kalon nga fantashkenca ne mundesite reale. Aktualisht elektrodet EEG perdoren per te lejuar personat me aftesi te kufizuar te integrohen me pajisjet elektronike. Ideja e Samsung fillon me qellimin per zgjeruar kontrollin e mendjes ne cdo lloj pajisje konsumatori.

Natyrisht do te duhet kohe, sepse eksperimentet sapo kane filluar. Por qe prej eksperimenteve te pare mes sensoreve, elektrodeve dhe kabllove, kerkuesit mund te modifikojne permbajtjet e ekranit te tableteve, seleksionojne dhe te nisin aplikime, si dhe te zgjedhin kenge mp3 nga listat. Persa i perket menaxhimit nepermjet elektrodave, zgjidhjet tregtare jane ende pak larg.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0