Samantha Cristoforetti, e para femër europiane në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor - Business Magazine Albania

Samantha Cristoforetti, e para femër europiane në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor

Astronautja italiane Samantha Cristoforetti do të jetë gruaja e parë evropiane që komandon Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës dhe e treta në botë pas dy amerikanëve, gjatë Ekspeditës 68, e cila do të shohë Hapësirën në orbitë në vitin 2022, tha të premten Agjencia Evropiane e Hapësirës.

“Unë jam e nderuar nga emërimi si komandante dhe pres që të përfitoj nga përvoja që kam fituar në hapësirë dhe në Tokë për të drejtuar një ekip shumë të aftë në orbitë”, tha Samantha Cristoforetti në një dalje për shtyp.

44-vjeçarja Cristoforetti mban rekordin për fluturimin hapësinor më të gjatë të pandërprerë nga një astronaut evropian (199 ditë, 16 orë) dhe deri në qershor 2017 mbajti rekordin për fluturimin më të gjatë të vetëm nga një grua.

Gjithashtu ajo është gruaja e parë italiane në hapësirë, e cila në Itali njihet ndryshe si ‘AstroSamantha’ ose ‘AstroSam’.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0