Sa shpenzoi një turiste britanike për 4 ditë në Tiranë - Business Magazine Albania

Sa shpenzoi një turiste britanike për 4 ditë në Tiranë

Në “Lonely Planet”, një website ku ka informacione mbi udhëtimet, ishte publikuar një guidë e britanikes Laura Millar dhe partnerit të saj Dan në Tiranë.

Ajo kishte bërë një përmbledhje të katër ditëve në kryeqytet, gjithçka që kishte shpenzuar, përfshirë akomodimin dhe ushqimin. Hoteli kishte kushtuar 274 dollarë për 3 netë fjetje në një zonë ku sheshi “Skënderbej” ishte 15 minuta në këmbë. Çmimi përfshinte dhe mëngjesin, që sipas përshkrimit të Laurës kishte vezë, sallam, domate dhe kastravec.

Laura tregoi se nga aeroporti për në hotel kishin marrë një taksi, taksimetri i së cilës në fund të udhëtimit u përkthye në 28 dollarë. Po e njëjta kosto ishte dhe për 4 pije në Bllok bashkë me bakshishin për kamarierin.

Çifti e konsumoi darkën në një restorant me kuzhinë mesdhetare, ku ushqimi ju kishte lënë përshtypje shumë të mira. 28 dollarë ishte pagesa edhe në këtë rast.
Lexo: NOA 25 vite kontribut në ekonominë shqiptare

Dy birra, dy margarita dhe taksia për në hotel pas darkës kushtuan në total 29 dollarë. Gjithsej dita e parë në Tiranë kushtoi 112 dollarë.

Dhe kështu Laura tregoi dhe për ditët e tjera të qëndrimit, ku vizituan atraksionet turistike kryesore, hëngrën ushqim shumë të mirë dhe frekuentuan lokale shumë interesante. Siç përshkruan ajo, udhëtimi për tre ditët e mbetura kushtoi 376 dollarë.

Gjithçka, tregon Laura, ishte brenda buxhetit të përcaktuar dhe 762 dollarë për 4 ditë në Tiranë ja vlenin. Ajo shprehet se rekomandon të gjithë eksperiencën në vendin tonë dhe se cilësia shkonte paralel me shërbimin.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0