Rritja e komisioneve bankare, në kundërshtim me vendimin e BSH

komisioneve

Bankat e nivelit të dytë kanë rritur komisionet, për veprimet që klientët kryejnë në sportelet e tyre përkatëse. Ky veprim bie në kundërshtim me vendimin e Këshillit Mbikqyrës të Bankës së Shqipërisë, publikuar në datën 8 prill që heq të gjitha komisionet bankare për shkak të pandemisë.

“Ky vendim ka për qëllim mbështetjen e klientëve të bankave për vijimin e kryerjes së pagesave të tyre në kushtet e kufizimit të lëvizjes dhe gjithashtu mimimizimit të rreziqeve nga grumbullimi i popullatës në degët e bankave.

Më konkretisht, ky vendim synon të bëjë më tërheqës përdorimin e shërbimeve Homebanking, nëpërmjet eliminimit të kostove të këtij shërbimi.  Njëkohësisht, në mbështetje të këtij vendimi, Banka e Shqipërisë eleminon komisionet e aplikuara për përdorimin e sistemeve të pagesave të Bankës së Shqipërisë nga ana e bankave për të balancuar kostot e mbartura prej tyre”, shkruan Banka e Shqipërisë në datë 8 prill.

Lidhur me këtë ka reaguar edhe gazetari i ekonomisë, Klodian Tomorri, duke e cilësuar të pamoralshme rritjen e komisioneve bankare, për veprimet, që kryejnë klientët e bankave përkatëse.

Tomorri i referohet njoftimit të bankës Credins, për komisionet ekzistuese, por edhe vendosjen e komisioneve të reja për veprime që më parë kanë qenë pa pagesë, si mbyllja e llogarisë dhe veprimet online.

komisionet

Nga data 12 qershor banka Credins ka rritur komisionet me disa herë për veprimet e detyrueshme në bankë, ka shtuar komisione të reja për veprime, që më parë kanë qenë falas dhe mbi të gjitha ka rritur komisionet për pagesat e detyrueshme si taksat dhe sigurimet.

Megjithatë, sipas tij, nuk është vetëm një bankë që aplikon komisione jashtë normales. Ai thotë se pothuajse të gjitha bankat e nivelit të dytë, aplikojnë komisione për të gjitha veprimet, që kryhen në bankë.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale