Rregulli i treshit - Business Magazine Albania

Rregulli i treshit


Nëse po kërkon për fokusim me të cilin të nisësh ditën, përdor teknikën e “Rregullit të treshit”

Një nga teknikat më të fuqishme të menaxhimit të kohës është “Rregulli i treshit” ( i marr nga libri Getting Results the Agile Way). Me botimin e librit “Një Vit Produktiv”, unë kam shumë gjëra për të bërë. Intervista në media, intervista për librin, artikuj për të shkruajtur dhe libra për të lexuar. Më kaq shumë gjëra, është e vështirë të zbulosh se ku duhet të fokusohesh. Është e nevojshme të thuhet se “Rregulli i treshit” më ka ndihmuar shumë.

Rregulli është i thjeshtë:

• E para, shkruaj tre gjëra që do të realizosh sot.

• E dyta, shkruaj tre gjëra që do të realizosh këtë javë.

• E treta, shkruaj tre gjëra që do të realizosh këtë vit.

Vetëm kaq.

Libri ka katër rekomandime pasi ti ke aplikuar këto rregulla:

1. Filloje ditën duke menduar se ku duhet të fokusosh sot.

2. Pyete veten gjatë ditës – a të kujtohen tre prioritetet që kishe në fillim?

3. Përmirëso vlerësimet e tua – kushtoji vëmendje gjërave se sa zgjasin dhe përmirëso punën tënde gjatë kohës në vazhdim.

4. Ndihu mirë për rezultatet e tua! Thuaj vetes “Të lumtë” pasi ke arritur një atë që kishe si synim sot, apo ktë javë, apo ktë vit.

Problemi i produktivitetit dhe menaxhimit të kohës është se ata kërkojnë shumë punë, ndërsa “Regulli i treshit” jo. Çdo mëngjes ti mendon për tre gjërat kryesore që duhet të bësh dhe më pas i bën ato. Është një teknikë shumë e mirë për të zbuluar se ku duhet të fokusohesh.

/Alifeofproductivity

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0