Raporti i publikuar në Davos. Shqipëria e paaftë të mbajë të rinjtë e talentuarTreguesi global i konkurrueshmërisë së talenteve, publikuar në takimin që po zhvillohet në Davos, e rendit Shqipërinë mes tre vendeve të fundit në Europë, bashkë me Moldavinë dhe Maqedoninë.

Sipas këtij treguesi të rëndësishëm për krahun e ri e të kualifikuar të fuqisë punëtore,  Shqipëria renditet në vendin e 78-të, nga 119 vende që mat Indeksi Global i Konkurrueshmërisë së talenteve 2018.

Krahasuar me një vit më parë, renditja është përmirësuar me një vend, por ka humbur në vlerësimin me pikë, duke rezultuar me keq.

Ndërsa vendi përballet me sfidën e emigrimit të vazhdueshëm të të rinjve, një këmbanë alarmi është vlerësimi që marrim për kujdesin ndaj talenteve dhe mbrotjes sociale. Raporti vëren se nëntreguesi i mbajtjes apo ruajtjes së talenteve në vend, na rendit në vendin e 109-të, ndërsa për mbrojtjen sociale renditemi në vendin e 114-të.

Raporti thekson shprehimisht, se ‘në këtë mënyrë Europa tregon edhe një herë një heterogjenitet të madh dhe shfaq ndryshime të mëdha midis majës që është Zvicra dhe fundit që është Shqipëria’.

Sipas raportit, 8 vendet nordike bashkë me Singaporin dhe Emiratet e Bashkuar u kushtojnë më tepër rëndësi si ndryshimeve intelektuale ashtu dhe atyre gjinore. Vende të tjera si SHBA dhe Zvicra janë më të ndjeshme ndaj ndryshimeve intelektuale por më pak ndaj atyre gjinore. “Japonia dhe Korea e Jugut janë vendet që u kushtojnë me pak rëndësi ndryshimeve gjinore ndërsa vende si Shqipëria, Filipinet dhe Ruanda janë krejt e kundërta, të hapura ndaj ndryshimeve gjinore, por indiferente ndaj vlerave të bashkëpunimit.”

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale