Raporti i publikuar në Davos. Shqipëria e paaftë të mbajë të rinjtë e talentuar - Business Magazine Albania

Raporti i publikuar në Davos. Shqipëria e paaftë të mbajë të rinjtë e talentuarTreguesi global i konkurrueshmërisë së talenteve, publikuar në takimin që po zhvillohet në Davos, e rendit Shqipërinë mes tre vendeve të fundit në Europë, bashkë me Moldavinë dhe Maqedoninë.

Sipas këtij treguesi të rëndësishëm për krahun e ri e të kualifikuar të fuqisë punëtore,  Shqipëria renditet në vendin e 78-të, nga 119 vende që mat Indeksi Global i Konkurrueshmërisë së talenteve 2018.

Krahasuar me një vit më parë, renditja është përmirësuar me një vend, por ka humbur në vlerësimin me pikë, duke rezultuar me keq.

Ndërsa vendi përballet me sfidën e emigrimit të vazhdueshëm të të rinjve, një këmbanë alarmi është vlerësimi që marrim për kujdesin ndaj talenteve dhe mbrotjes sociale. Raporti vëren se nëntreguesi i mbajtjes apo ruajtjes së talenteve në vend, na rendit në vendin e 109-të, ndërsa për mbrojtjen sociale renditemi në vendin e 114-të.

Raporti thekson shprehimisht, se ‘në këtë mënyrë Europa tregon edhe një herë një heterogjenitet të madh dhe shfaq ndryshime të mëdha midis majës që është Zvicra dhe fundit që është Shqipëria’.

Sipas raportit, 8 vendet nordike bashkë me Singaporin dhe Emiratet e Bashkuar u kushtojnë më tepër rëndësi si ndryshimeve intelektuale ashtu dhe atyre gjinore. Vende të tjera si SHBA dhe Zvicra janë më të ndjeshme ndaj ndryshimeve intelektuale por më pak ndaj atyre gjinore. “Japonia dhe Korea e Jugut janë vendet që u kushtojnë me pak rëndësi ndryshimeve gjinore ndërsa vende si Shqipëria, Filipinet dhe Ruanda janë krejt e kundërta, të hapura ndaj ndryshimeve gjinore, por indiferente ndaj vlerave të bashkëpunimit.”

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0