Qeveria shqiptare siguron financim me norma të ulëta interesi. Eurobond blihet me 3.55% - Business Magazine Albania

Qeveria shqiptare siguron financim me norma të ulëta interesi. Eurobond blihet me 3.55%


Shqipëria arriti të sigurojë një normë interesi prej 3.55% në huanë e marrë në tregun ndërkombëtar.

Qeveria shqiptare, sipas ministrisë së Financave, arriti të sigurojë financimin e pritur prej 500 milionë euro.

Eurobondi kësaj radhe ka një afat 7 vjeçar. Një ditë më parë, financat vlerësonin se nëse do të arrihej një afat i tillë, do të thotë më shumë besim i institucioneve ndërkombëtare në ekonominë e vendit.

Ecuria e emetimit të Eurobondit tregoi një interes të lartë nga ana e investitorëve. Me një ofertë prej 1.25 miliardë lekë, shuma e vënë në dispozicion ishte mbi 2 herë më e lartë se ajo e kërkuar nga qeveria shqiptare.

Për nga norma e interesit, Shqipëria është më mirë se periudhat e kaluara kur mori financime jashtë, ndërkohë, dy shtetet fqinje, Maqedonia dhe Mali i Zi kanë arritur të sigurojnë po këtë vit financime në tregjet ndërkombëtare me norma edhe më të ulëta interesi. Emetimi në Mal të Zi kapi normën 3.5% ndërsa në Maqedoni 2.75%.

Ndërsa është shlyer borxhi i Eurobondit të mëparshëm, prej sot qeveria shqiptare dhe qytetarët kanë një borxh shtesë prej 300 milionë euro.

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0