Qeveria britanike sugjeron punën nga shtëpia

Qeveria britanike

Në Mbretërinë e Bashkuar, kabineti qeveritar, është mbledhur për të diskutuar për masat shtrënguese, që mund të ndihmojnë në menaxhimin e pandemisë, para se situata të dalë tërësisht jashtë kontrollit.

Pritet që ndeshjet sportive të mos rifillojnë siç ishte planifikuar, ndërsa baret dhe restorantet, duhet të mbyllen para orës 22:00.

Qeveria ka sugjeruar sërish punën nga shtëpia. “Nëse mund të punoni nga shtëpia, bëjeni, sepse tani duhet ta bëni”, ishte këshilla e qeverisë britanike.

Të hënën, niveli i alarmit të Mbretërisë së Bashkuar Covid-19 u zhvendos në 4, që do të thotë se transmetimi është i lartë. Dje, 4,368 raste të tjera ditore dhe 11 vdekje, u regjistruan në Britani.

The Guardian

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale