Që tek mënyra si ecim deri tek shkrimi i një email. Ja çfarë mendojnë njerëzit për ju - Business Magazine Albania

Që tek mënyra si ecim deri tek shkrimi i një email. Ja çfarë mendojnë njerëzit për ju

Njerëzit janë gjithmonë në përmirësim e sipër. Në materialin e mëposhtëm ju krijojmë mundësinë të njihni më tepër veten tuaj dhe të mbani parasysh këshillat e ekspertëve mbi vetbesimin.

1. Mënyra se si ecni

Dikush që ecën me një hap të matur, të qëndrueshëm dhe me kokën lart, jep përshtypjen e një personi të sigurt dhe priret të jetë i aftë shoqëror dhe miqësor. Ka një arsye pse shumë të famshëm dhe politikanë e përdorin këtë “shëtitje të pushtetit”.

Nga ana tjetër, ecja në një pozicion “të përkulur” shpatullat poshtë, kokën poshtë – tregon se ndiheni të pambrojtur. Kjo mund të tregojë një tip personaliteti shumë të vetëdijshëm ose dikë që shpesh humbet në mendimet e veta.

Një studim i botuar në “Journal of Personality and Individual Differences” në vitin 2021 zbuloi se studentët e kolegjit me prirje psikopatike ishin në gjendje të vlerësonin cenimin dhe të zgjidhnin viktimat e mundshme thjesht duke vëzhguar mënyrën se si njerëzit ecin. Duke e ditur këtë, ju mund të dëshironi të adoptoni një stil më këmbëngulës ecjeje, edhe nëse nuk është hapi juaj “normal”.

2. Mënyra e trajtimit

Shtrëngimi i duarve thotë shumë për ju në vetëm pak sekonda, sipas ekspertit të sjelljes njerëzore doktor Patrick Wanis.

Një shtrëngim duarsh i thjeshtë dhe i shkurtër me një lëvizje lart e poshtë tregon se keni një personalitet të sigurt, ndërsa një shtrëngim duarsh i dobët tregon se jeni i pasigurt, i frikësuar ose i tërhequr, thotë ai.

Nëse përdorni të dyja duart për të shtrënguar duart, kjo tregon agresion ose një përpjekje për të dominuar. Në mënyrë të ngjashme, një shtrëngim duarsh me pëllëmbë poshtë tregon se jeni dominues, kontrollues dhe ndoshta agresiv.

3. Mënyra se si shkruani emailet

Nëse po përpiqeni të kuptoni personalitetin e kolegut tuaj, përgjigja mund të gjendet në emailin e tyre. Ekziston një lidhje midis shkrimit të emaileve dhe jetës sonë reale. Mënyra se si shkruani emailin tuaj, çfarë shkruani dhe kur shkruani, mund të jetë mjaft e saktë në parashikimin e personalitetit tuaj, me studime që gjejnë lidhje midis disa fjalë kyçe dhe tipareve kryesore. Narcistët në përgjithësi do të përdorin shumë fjalë si unë dhe e imja.

Sigurisht, nuk është vetëm ajo që thua – është edhe mënyra se si e thua. Mungesa e mashtruesve është një shenjë e ndërgjegjes, perfeksionit dhe obsesioneve të mundshme, ndërsa gramatika e dobët mund të tregojë një nivel më të ulët të IQ-së dhe inteligjencës akademike. Është interesante se emailet e gjata pasqyrojnë energji dhe përpikëri, por edhe një shkallë të caktuar nevoje.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0