Pyetja më e sinqertë e shitjes! - Business Magazine Albania

Pyetja më e sinqertë e shitjes!


Gjatë një takimi pune pata mundësinë të njihesha me një organizatë jofitimprurëse e cila aktivitetin e saj mjaft të gjerë dhe të veçantë e kryen pothuajse 150 kilometër larg Tiranës. Organizimi dhe dedikimi i secilit anëtar, sidomos drejtuesve ndaj njerëzve me të cilët ata punonin ishte tërësisht i orientuar në përmirësimin e jetesës së tyre dhe në plan të dytë tek rezultatet e projektit të cilat duhen raportuar tek donatorët.

I impresionuar se sa afër ata qëndronin me fermerët e zonës nisa të pyes mbi ide të ndryshme, nevoja si dhe mundësi sipërmarrjesh të cilat mund të zhvilloheshin me këta njerëz. Pasi u prezantova me disa eksperienca të suksesshme por edhe mësime të nxjerra përmes dështimeve, drejtuesit më informuan mbi një ide biznesi e cila nëse strukturohej mund të ndryshonte së paku jetën e 10 grave dhe për rrjedhojë 10 familjeve.

Pasi dëgjova me vëmendje, nisa menjëherë të pyes gjithnjë e më shumë mbi produktin, mbi procesin, lëndën e parë, kostot e çmimet. Megjithëse në mendjen time e kisha shumë të qartë se çfarë duhet të pyesja, e dija se diçka po më shpëtonte. Ndërkohë që flisja, rrotulloja në dorë stilolapsin (sepse përpiqesha të mbaja shënim çdo informacion) i cili pas një serie pyetjesh kishte bërë punën e tij, pjesë të gishtave ishin ngjyrosur. Kërkova ndjesë dhe shkova të laja menjëherë duart. Pothuajse të gjitha pyetjet e duhura i kisha bërë, ndërsa pyetjen më të sinqertë në shitje nuk e kisha bërë ende.

Ky reflektim ndodhi në momentin që doja të pastroja bojën e stilolapsit nga duart. Kishim folur një orë mbi teknikat, recetat, çmimet, kostot, shitjen, lëndën e parë të një sapuni plotësisht bio dhe artizanal të prodhuar nga gratë e zonës por që nuk po e shihja pranë lavamanit për të pastruar bojën e stilolapsit.

Ende pa tharë duart mirë, dola dhe pyeta, po ju a e përdorni vetë këtë produkt? Po gratë që e prodhojnë? Po ndonjërin nga produktet që ato prodhojnë? Në moment kuptova se pavarësisht se sa e sinqertë në shitje kjo është pyetje kyçe. Si mund të shes diçka që nuk e përdor? Qoftë edhe në këndvështrimin e blerësit kjo është një “kartë” e cila menjëherë tregon stërvitjen e shitësit (në rastin më të keq), të vërtetën mbi lidhjen e shitësit dhe produktit (në rastin më të mirë).

Biseda me organizatën mbaroi pasi ata mu përgjigjën se ende nuk i kishin provuar të gjitha produktet por patjetër që do ta kishin parasysh. Në përfundim të takimit nuk arrita as unë të marr një mostër të produktit por mora
se vetë pjesëtarët e organizatës pasi të përdornin produktet do të krahasonin mënyrën se si e “shisnin” këtë produkt pasi e kishin provuar tashmë edhe me një këndvështrim kritik në mënyrë që çdo element të përmirësohej si në prodhim ashtu edhe në shitje.

Shkruar nga Gerion Treska!

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0