Publikohet hulumtimi i parë në Shqipëri që përqendrohet në ndikimin e COVID-19 në zhvillimin dhe riaftësimin e fuqisë punëtore në sektorin privat - Business Magazine Albania

Publikohet hulumtimi i parë në Shqipëri që përqendrohet në ndikimin e COVID-19 në zhvillimin dhe riaftësimin e fuqisë punëtore në sektorin privat

Publikohet hulumtimi i parë në Shqipëri që përqendrohet në ndikimin e COVID-19 në zhvillimin dhe riaftësimin e fuqisë punëtore

AIMS International Albania & Kosova, me mbështetjen e RisiAlbania, një projekt i Agjencisë Zvicerane për Zhvillim dhe Bashkëpunim SDC, ndërmorën studimin ‘Zhvillimi dhe Riaftësimi i Fuqisë Punëtore në Normalitetin e Ri”, gjatë muajit dhjetor 2020. Ky është studimi i parë në Shqipëri me fokus në ndikimin e COVID-19 në fuqinë punëtore dhe biznese të sektorëve të ndryshëm. Studimi u prezantua publikisht në 10 Shkurt, gjatë një webinar-i me pjesëmarrës nga sektorë të ndryshëm të biznesit, ofrues trajnimesh, ekspertë zhvillimi dhe aktorë të tjerë të interesuar.

Qëllimi kryesor i studimit, i pari i këtij lloji në Shqipëri, është të eksplorojë ndikimin e pandemisë në bizneset në Shqipëri dhe cilat ishin aftësitë më të kërkuara gjatë kësaj sfide globale. Për më tepër, studimi përqendrohet në aftësitë e reja të kërkuara nga punonjësit e të gjitha niveleve dhe kategoritë e reja të punës që do të krijohen në Shqipëri.

Raporti ofron informacion të thelluar rreth 6 grupeve të industrisë me potencialin më të lartë të punësimit për të rinjtë në Shqipëri përkatësisht: Outsourcing (BPO); Shërbimet bankare/financiare; Software development/IT Solutions; Marketingu  Dixhital / Web; Tregtia me pakicë/; Pasuri të paluajtshme; & Turiz etj. Ai gjithashtu përshkruan një seri rekomandimesh praktike se si menaxherët e biznesit mund të hartojnë planet e duhura strategjike në lidhje me zhvillimin e mëtejshëm të kapitalit njerëzor.

Pjesëmarrësit e këtij sondazhi janë/ndodhen në nivelet e larta të vendimmarrjes së biznesit në lidhje me kapitalin njerëzor, me të dhëna mjaft të vlefshme për të krijuar një pamje më të qartë të situatës aktuale dhe parashikimit të vendeve të punës dhe aftësive.

Nëse fokusohemi në gjetjet specifike për sektorë specifik, studimi tregon se Turizmi ka qenë industria më e prekur negativisht nga Covid-19, ndërsa sektori i BPO shënon shkallën më të lartë të punësimeve gjatë pandemisë. Këto gjetje mund të përdoren si një udhëzues nga drejtuesit për të hartuar plane strategjike për menaxhimin e Burimeve Njerëzore; profesionistët e strategjive të të mësuarit/aftësimit dhe zhvillimit (L&D), për të hartuar programe efektive zhvillimi, si dhe individët me qëllim të vetë-zhvillimit.

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0