Pse falimentoi marka e njohur e modës në Gjermani pas 40 vitesh? - Business Magazine Albania

Pse falimentoi marka e njohur e modës në Gjermani pas 40 vitesh?

Marka e njohur e modës, Madeleine bëri kërkesë për falimentim në Gjermani. Pas 40 vitesh, Madeleine po përballet me falimentimin.

“Një kompani e modës që ka shitje online ka paraqitur kërkesë për falimentim”, njoftoi Wirtschaftswoche (WiWo).

Inflacioni i lartë ka çuar në rritje të konsiderueshme të kostos në Madeleine në të gjitha nivelet.

“Në të njëjtën kohë, duke pasur parasysh rritjen e kostos së jetesës, klientët tanë ulin shpenzimet e tyre ose paratë shpenzohen në fusha të tjera,” tha drejtoresha Danijela Angerer.

Megjithatë, zinxhiri i modës nuk do ta mbyllë plotësisht punën e tij. Siç njoftoi eksperti i ristrukturimit Deflef Specovius për WiWo, procedura e falimentimit duhet t’i mundësojë investitorit ose ndonjë zgjidhje tjetër ristrukturimi me rrezikun e tij.

Daniela Angerer planifikon të riorganizojë Madeleine dhe “i japë kompanisë një perspektivë afatgjatë“. Me paratë e falimentimit do të sigurohen pagat e 230 punonjësve për tre muajt e ardhshëm.

Siç shpjegon Madeleine Angerer, moda e kompanisë origjinale Quelle do të ndryshojë sërish.

Për momentin, marka përfaqëson elegancën e veshur dhe moderne. “Prezantohen kryesisht ‘veshjet casual’. Duke vepruar kështu, ne jemi larguar shumë nga vlerat origjinale të markës. Megjithatë, duke shkuar përpara, kompania e porosive me postë, e cila ekziston për 40 vjet, do të donte të ripërqendrohej në vlerat origjinale të markës, “tha Angerer.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0