Pse është kaq e vështirë të largohesh nga një punë?


Balanca mes të qënit racional për një zgjedhje të gabuar dhe vlerësimit të prioriteteve është ajo që i mban shumë njerëz të mbërthyer.

Në shumë raste, ne i humbasim sinjalet për të eksploruar alternativa të reja ose i injorojmë. Kjo është problematike. Në fakt, situata mund të bëhet e dëmshme.

Por përsëri ne qëndrojmë.

Edhe pse ka ardhur momenti për t’i thënë mirupafshim punës aktuale.

Nuk është nevoja të bëni lëvizje impulsive frymëzuar nga momenti. Fillimisht kuptoni cfarë është e mirë dhe cfarë është e keqe.

Lexoni: 7 arsyet pse punonjësit më të mirë japin dorëheqjen, edhe kur ata e pëlqejnë punën që bëjnë

Po ja cilat janë disa nga arsyet që na pengojnë të largohemi nga vendi i punës:

1. Ne jemi të kushtëzuar të “durojmë” dhe të heqim dorë nga rreziku.

Ndoshta situata do të përmirësohet, një mrekulli mund të ndodhi (për shembull një menaxher mund të largohet). Kur ambjenti i punës nuk është i këndshëm, më saktë njerëzit që e krijojnë këtë ambjent, atëherë gjendja jonë psikologjike fillon të rëndohet. Ju mund të jeni të pranishëm fizikisht në punë, por mendërisht ju mungoni.

2. Ne shpresojmë se çdo gjë në jetën tonë do të mbetet statike.

Ndoshta ka një moment kur ne mendojmë se ë nuk do të ndryshojmë. Bëhemi pjesë e monotonisë dhe ndalojmë së kërkuari më shumë nga vetja. Një të ardhme pa sukses. Por ne nuk jemi të vetëdijshëm se si ne evoluojmë me kohën. 

E vërteta është se ajo cfarë ne jemi sot, nuk e përmbush atë që do të jemi nesër. Sic thotë dhe Daniel Gilbert: “Historia jote nuk mbaron sot.” Gjithmonë duhet të kërkosh më shumë nga vetja.

3. Frika se cfarë do të mendojë familja, miqtë, kolegët dhe shoqëria.

Shumë njerëz ndihen të dyzuar në zgjedhjet e tyre, kjo për shkak se ata i japin rëndësi mendimit që ka pjesa tjetër.

Unë i dua prindërit e mia, por e vërtëta është se rruga drejt suksesit ka ndryshuar totalisht. Koncepti i një pune të mirë në shtet tashmë po kthehet në mit. Sot nuk ka siguri, vetëm ëndrra që duhen ndjekur, mundësi për t’u zbuluar, aftësi për t’u zhvilluar.

Mos kini frikë të zbuloni hapësira të reja që do të zhvillojnë aftësitë tuaja. Nëse i njeh qëllimet e tua atëherë e ke më të lehtë për t’u larguar nga vendi i punës. Përqafoje frikën! Guxo!

 4. Frika se mund të humbasim benefitet.

Të gjithë i duan përfitimet; shëndetësore, dentare, sigurimet, etj,. Nëse keni një familje apo fëmijë, largimi mund të ketë një impakt të madh në vendimin që do të merrni. Mbetet në dorën tuaj të zgjidhni, cfarë lloj jete dëshironi? Dëshironi të jeni të zakonshëm apo të jashtëzakonshëm? Të duroni kolegë të mërzitshëm për shkak të një rroge mujore apo të ndërtoni një biznes i cili do t’ju rrisë ju dhe përfitimet tuaja?

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0