Presidenti Biden “kërcënon” Arabinë Sauditë: Mos shkrutoni prodhimin e naftës - Business Magazine Albania

Presidenti Biden “kërcënon” Arabinë Sauditë: Mos shkrutoni prodhimin e naftës

Vendimi i OPEC-ut për të shkurtuar prodhimin e naftës me qëllimin frenimin e rënies së cmimit të saj në tregjet ndërkombëtare, ka marrë përgjigjen e presidentit amerikan Joe Biden. Biden paralajmëroi hapur për pasoja Arabinë Saudite, një vend ky me të cilin  demokratët në SHBA po kërkojnë ngrirjen e plotë të bashkëpunimit.

Biden e bëri të qartë se po shtyrohen masa ndaj sauditëve, edhe pse preferoi të mos hynte në detaje. Arsyeja e këtij reagimi të fortë të kreut të administratës amerikane është bindja se shkurtimi i prodhimit nga organizata e vendeve eksportuese të naftës do të ndihmojë Rusinë të shtojë të ardhurat e saj nga ari i zi në kohën kur luFta në Ukrainë ka hyrë në muajin e tetë.

Lexo edhe: OPEC mendon se çmimet e naftës po bien pa shkak. Pritet ulje e prodhimit

“Do të ketë pasojë për atë çfarë kanë bërë me Rusinë. Nuk do hyj në detaje mbi atë që kam në mend. Por do të ketë pasoja.” –  Biden.

Senatori demokrat i Konektikatit, Richard Blumenthal dhe ai republikan i Kalifornisë, Ro Khanna kanë paraqitur projekt-ligj që do të ndalonte menjëherë shitjen e armëvë të SHBA-së për Arabinë Saudite për një vit. Kjo masë do të përfshintë edhe ndalimin e shitjeve për pjesët rezervë apo të riparimit. Sipas zëdhënësit të të sigurisë kombëtare të SHBA-së, John Kirby, Biden duket është bindur se  “është koha për të rshikuar marrëdhëniet më Arabinë Saudite dhe për t’u siguruar se kjo i shërben interesave të sigurisë kombëtare”. Kjo e fundit dhe Rusia janë dy vende kyce të OPEC+.

Grupi njoftoi javën e kaluar se do të ulte prodhimin me 2 milionë fuçi në ditë me pretendimin se kjo do të ndikojë në mbajtjen e një niveli të caktuar të cmimit, ndërkohë që një gjë e tillë do të ndihmonte financiarisht Vladimir Putinin./ CNBC 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0