Perdoruesit e Twitter ne Kuvajt rrezikojne burgun - Business Magazine Albania

Perdoruesit e Twitter ne Kuvajt rrezikojne burgun


I gjithe faji eshte i Twitter. Nje gjykate ne Kuvajt ka denuar nje njeri me pese vjet burg sepse ka ofenduar emirin duke postuar nje koment nerrjetin social.

Qytetari kuvajtian Mohammad Eid al-Ajmi ka marre denimin maksimal persa i perket faqeve te lajmeve. Behet fjale per rastin e fundit te serise e gjate te shtypjeve nga mediat online.

Ne muajt e fundit, ne fakt Kuvajti ka ndjekur shume perdorues te Twitter, te cilet kane kritikuar emirin, figure qe pershkruhet si ‘i paprekshem’. “I kerkojme qeverise te zgjeroje te lirine dhe te respektoje konventat nderkombetare mbi te drejtat e njeriut”,- tha avokati Mohammad al-Humaidi, drejtor i shoqerise per te drejtat e njeriut ne Kuvajt.

Amnesty International ka raportuar se nga nentori jane shtrenguar kufizimet per lirine e shprehjes. Ne muajin janar, nje gjykate ka denuar dy njerez ne raste te ndryshem sepse kane ofenduar emirin ne Twitter.

Ndersa ne qershor te 2012-es, nje burre eshte denuar me 10 vjet burg pasi u akuzua se kishte vene ne rrezik sigurine e shtetit duke fyer Profetin Muhamed dhe qeveritaret e Arabise Saudite ne rrjetin social.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0