Për herë të parë: Zbulohen aksidentalisht bakteret që hanë metalin

Shkencëtarët kanë zbuluar në mënyrë aksidentale bakteret që hanë dhe marrin kalori nga metali, ndonëse dyshojnë se kanë ekzistuar prej më shumë se njëqind vjetësh, por thjesht nuk kanë mundur ta provojnë ekzistencën e tyre.

Mikrobiologët nga Instituti i Teknologjisë në Kaliforni i zbuluan rastësisht bakteret teksa kryenin eksperimente duke përdorur një lloj mangani (element kimik, metal) në formë shkumësi. Dr. Jared Leadbetter, profesor i mikrobiologjisë mjedisore, la një kavanoz qelqi me substancën e zhytur në ujë çezme nga lavamani i zyrës. Ai e la kavanozin në zyrë për disa muaj me radhë, pasi shkoi të punonte jashtë kampusit. Kur u kthye, e gjeti kavanozin me një material të errët.

“Thashë me vete se çfarë do të jetë,” tha Leadbetter në një njoftim për shtyp. Studiuesit zbuluan se veshja e zezë e gjetur në kavanoz ishte mangani i oksiduar i cili ishte gjeneruar nga bakteret që kanë qenë të pranishme në ujin e rubinetit.

Në hulumtimin e botuar në revistën Nature, shkencëtarët vërejnë se këto janë bakteret e para që përdorin manganin si një burim energjie. Studimi i ri zbulon gjithashtu se bakteret mund të përdorin manganin për një proces të quajtur kimosintezë, i cili konverton dioksidin e karbonit në biomasë. Shkencëtarët besojnë se gjetjet do t’i ndihmojnë ata të kuptojnë më mirë ujërat nëntokësorë.

CNN

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale