Pasaporta e vaksinimit, francezët “arratisen” në restorantet dhe kafenetë belge - Business Magazine Albania

Pasaporta e vaksinimit, francezët “arratisen” në restorantet dhe kafenetë belge

Vendimi i Francës për t’u kërkuar pasaportën e vaksinimit në bare dhe restorante, duke lënë të pa vaksinuarit prapa derës, francezët në kufi me Belgjikën po e pinë kafen në vendin fqinj.

Në Saint-Jans-Cappel, pranë kufirit belg, pronari i restorantit Bénédicte Duyck është i shqetësuar. Klientët e tij të zakonshëm po kalojnë rrugën për në restorantet belg, ku ata nuk do i nënshtrohen rregullave të reja  në Francë.

Pas hyrjes në fuqi të ligjit të hënën, restoranti i tij nuk ka marrë për herë të parë asnjë rezervim për fundjavën e ardhshme. “Fundjavën e kaluar ishin të rezervuar 100%. Të shtunën dhe të dielën nuk kishim asnjë tavolinë bosh. Kisha më shumë se 300 njerëz gjatë fundjavës dhe refuzova pothuajse 200 persona. Për këtë fundjavë nuk po marr asnjë telefonatë, përveç gazetarëve, “Duyck tha për Euronews.

Vetëm 100 metra larg, një restorant belg po i vjedh klientët si rezultat i masave të reja. “Dje kishim shumë më tepër njerëz se zakonisht dhe shumë klientë na pyetën nëse certifikata e vaksinimit ishte e detyrueshme në Belgjikë,” tha Didier Delval, i cili menaxhon restorantin L’Horloge Inversée në Heuvelland, Belgjikë.

LEXO: A do të njohë Greqia pasaportat shqiptare të vaksinimit?

“Ne kishim tavolina me kolegë nga të njëjtat kompani të cilët erdhën për të ngrënë së bashku. Në një grup prej pesë vetash, një nga klientët ishte i pavaksinuar kështu që ai nuk mund të ulej në një restorant francez.”

Duyck thotë nga ana tjetër se autoritetet franceze nuk po merrnin parasysh sfidat specifike të hasura nga restorantet në rajonet kufitare.

“Në radio, në televizor, ne po shohim ministrat që hanë në restorante dhe janë të lumtur të shohin se gjërat po shkojnë pa probleme. Por ata nuk erdhën në rajonet kufitare dhe nuk panë situatën e restoranteve kufitare,” tha ai për “Euronews”.

REUTERS

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0