Parkingjet po bëhen po aq të rëndësishme sa makinat në përpjekjet për ndryshimin e klimës - Business Magazine Albania

Parkingjet po bëhen po aq të rëndësishme sa makinat në përpjekjet për ndryshimin e klimës

Nuk janë vetëm makinat ato që do të kalojnë në tranzicion në vitet në vijim. Parkingjeve, ku rikarikohen automjetet elektrike po u vihet gjithnjë e më shumë fokus sa i përket metodave inovative, të lidhura me ndryshimin e klimës dhe reduktimin e karbonit.

Një ligj i miratuar në Francë muajin e kaluar kërkon që parkingjet me 80 ose më shumë hapësira të mbulohen me panele diellore brenda pesë viteve të ardhshme. Për parkingjet më të mëdha, ato me më shumë se 400 vende, është dhënë tre vjet kohë që të kenë të paktën gjysmën e sipërfaqes së parkingut të mbuluar me diell.

Lexo edhe: Këto bateri të rikarikueshme janë më të qëndrueshme, më të sigurta dhe kushtojnë më pak

Ide të ngjashme të projektimit të energjisë së rinovueshme pritet të fitojnë më shumë pjesë të tregut në SHBA, nëse jo domosdoshmërisht përmes një mandati federal.

“Do të shihni të njëjtat gjëra që po shihni në Francë dhe vende të tjera, por ndoshta jo në të njëjtën mënyrë, për sa u përket ligjeve federale kundrejt veprimit shtetëror,” tha Bill Abolt, zv. president dhe drejtues i biznesit të energjisë për firmën konsulente për infrastrukturën AECOM.

CNBC 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0