OBSH dhe Viber bashkë kundër keqinformimit rreth Covid-19 me chatbot ndërveprues shumëgjuhësh

OBSH dhe Viber bashkë kundër keqinformimit rreth Covid-19 me chatbot ndërveprues shumëgjuhësh


Organizata Botërore e Shëndetësisë bashkëpunon me një chat të ri interaktiv, si Rekuten Viber. Ky bashkëpunim synon të jap informacion të saktë tek njerëzit në gjuhë të shumta.  

Lexo: OBSH paralajmëron: Në ditët e ardhshme numri i vdekjeve do shkojë mbi 50,000

Partneriteti me Rakuten Viber, i jep OBSH-së mundësinë për të arritur mbi 1 miliardë njerëz në gjuhën e tyre locale, direkt përmes telefonave të tyre celular.

“Qëllimi i OBSH-së është të arrij sa më shumë njerëz me informacion të besueshëm shëndetësor, përmes teknologjisë inovative dixhitale. Informacioni është i fuqishëm dhe mund të ndihmojë në shpëtimin e jetës gjatë kësaj pandemie, “tha Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus

Pasi të regjistrohen në chatbot OBSH Viber, përdoruesit do të marrin njoftime me lajmet dhe informacionet më të fundit direkt nga OBSH. Përdoruesit gjithashtu mund të mësojnë se si të mbrojnë veten e tyre dhe të provojnë njohuritë e tyre mbi koronavirusin përmes një kuizi interaktiv që ndihmon në luftën ndaj Covid-19. Një tjetër qëllim i partneritetit është të luftojë dezinformimin.

Lexo: Rama: Mos paguani qeratë. Dënohet qeradhënësi që kërkon pagesën mujore si famijeve edhe bizneseve

Viber ka krijuar një pako të posaçme ngjitëse, për tu lidhur me temën e Ditës Botërore të Shëndetit të OBSH-së, e cila njeh infermierët, mamitë dhe punonjësit e tjerë të kujdesit shëndetësor, për punën që ata po bëjnë dhe sakrificat që ata po bëjnë, për të luftuar këtë pandemi.

Chatbot është lirisht i disponueshëm dhe laneçohet sot në anglisht, rusisht dhe arabisht me më shumë se 20 gjuhë që do të shtohen.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0