Numri i përdoruesve të internetit në Shqipëri arrin 2.16 ml

Numri i përdoruesve të internetit në Shqipëri arrin 2.16 ml


Numri i përdoruesve të internetit në Shqipëri është gjithnjë në rritje.

Sipas statistikave të publikuara nga Autoriteti Shqiptar i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP), rrjetet e internetit mobile 3G dhe 4G aktualisht përdoren nga 2.16 milionë përdorues.

Statistikat gjithashtu tregojnë se numri i përdoruesve të internetit të celularëve është rritur me 18.4% në tremujorin e tretë të vitit 2017. Ka katër operatorë të komunikimit mobil që ofrojnë shërbimin e internetit për këta përdorues.

Gjithashtu, është vërejtur një rritje në numrin e përdoruesve të cilët paguajnë për shërbime të integruara të internetit (televizion, shërbime telefonike dhe interneti në një paketë). Kjo kategori tashmë ka arritur në 98,000, duke u rritur me 23% në vitin 2017, krahasuar me vitin 2016.

/ATA

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0