Një helmetë e re për çiklistët e qytetit


Ajo vepron si një helmetë gjatë një përplasjeje apo kur ju rrëzoheni.

Quhet HÖVDING.

Krijuesit thonë se ajo ofron një siguri më të lartë nga goditjet krahasuar me helmetat e tjera.

Kjo u provua gjatë testimeve në vitin 2012 duke ngarë biçikletën me 25mph.

Me këtë shpejtësi ka një rrezikshmëri prej 90% nëqoftëse do të përdorej një helmetë e zakonshme.

HÖVDING e redukton këtë me 2%.

nje-helmete-e-re-per-ciklistet-e-qytetit-businessmag

Airbag-u është dizenjuar të përshtatet si një kapuç. Ai është bërë nga një material najlon super i fortë i cili nuk do të griset kur të fërkohet me tokën. Airbag-u mbushet me helium dhe ai di të dallojë një ecje me biçikletë nga një aksident kështu që ai asnjëherë nuk do të aktivizohet atëherë kur nuk duhet.

Helmeta mund të blihet online për 219£.

https://www.youtube.com/watch?v=Jmkt6mg7mmM

/TechInsider.com

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale