Një bankë në Wall Street do të drejtohet për herë të parë nga një grua

Wall Street

Jane Fraser merr përsipër frenat e Citigroup dhe bëhet gruaja e parë në krye të një banke të madhe amerikane, në Wall Street.

Ajo është një veterane e Citigroup, së cilit iu bashkua në 2004.Fraser e merr detyrën duke pasuar Michael Corbat, i cili ka qenë në krye të bankës për tetë vjet.

Njoftimi erdhi si një befasi: askush nuk priste që Corbat të mund të largohej. Dukej se ai do të qëndronte të paktën edhe dy vite, por pritet që të largohet në shkurt 2021.

Lexoni: Aktori shqiptar prek majat e kinematografisë botërore

Corbat trashëgoi frenat e bankës menjëherë pas krizës financiare dhe nën udhëheqjen e tij fitimet e Citigroup shkuan nga 7 miliardë dollarë në 2012 në 20 miliardë dollarë në 2019.

Edhe pse u ulën me 36% këtë vit, aksionet e Citigroup janë rritur 38% që nga marrja e detyrës.

“Ne besojmë se Fraser është personi i duhur për të çuar Citi-n në nivelin tjetër,” tha John Dugan, kryetari i bordit të Citigroup. Fraser është e martuar dhe ka dy fëmijë dhe thyen një nga tabutë më të qëndrueshme të Corporate America, atë të Wall Street.

Kështu Fraser bashkohet me atë rreth të vogël të CEO-ve femra: ku janë vetëm 31 raste të tilla nga 500 kompani të tilla.

The Guardian

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale