Nis ndërtimi i teleskopit më të madh në botë. Do të zbulojë jashtëtokësorët - Business Magazine Albania

Nis ndërtimi i teleskopit më të madh në botë. Do të zbulojë jashtëtokësorët

Në Australi ka hisur ndërtimi i atij që do të jetë teleskopi më i madh i botës, me misionin të kryejë testet më të sakta të teorive të Ajnshtajnit e madje të kërkojë edhe për jashtëtokësorë.

Kur të përfundojë në 2028-tën, prej këtij instrumenti gjigand do të pretendohet zbërthimi i mistereve mbi krijimin e tyre, galaksive dhe jetën përtej planetit tonë. I konceptuar fillimisht në 1990-tën, projekti u zgjat në kohë nga vonesat, problemet me financat dhe ngërcce diplomatike.

Lexo edhe: Zbulohet asteroidi i rrezikshëm për Tokën, “Vrasësi i planetit”

Array Kilometer katror, apo SKA, do të përfshijë rreth 200 antena parabolike, si dhe 131,000 antena dipole. Teleskopi po ndërtohet në zona të përdorura tashmë për hulumtime të ngjashme në një shkallë më të vogël, por për zgjerimin e tyre janë kërkuar marrëveshje për vendosjen edhe në toka që i përkasin komunitetit aborigjen Wajarri. / SPACE.com 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0