Mos humbni kohë por bëni para çdo ditë nga TikTok. Ja se si! - Business Magazine Albania

Mos humbni kohë por bëni para çdo ditë nga TikTok. Ja se si!

TikTok është një nga rrjetet sociale më të njohura në botë, veçanërisht tek audienca më e re. Është një platformë në të cilën lëvizin shumë para dhe në të cilën shumë kërkojnë të fitojnë para. Prandaj, shumë përdorues kërkojnë të dinë si të fitosh para në TikTok. Kjo është diçka për të cilën do të flasim në këtë artikull.

Ne ju lëmë më poshtë me mënyrat më të mira për të fituar para nga ky aplikacion. Nëse dëshironi të dini se si të fitoni para në TikTok, me siguri disa nga këto opsione ose metoda që ju paraqesim do të jenë të dobishme në këtë proces. Sidomos tani që aplikacioni është bërë një nga platformat më të njohura në treg.

Tendencat ndryshojnë me shpejtësi në TikTok, pra metodat që funksionuan për një kohë të gjatë (si për shembull fitimi i parave duke kënduar apo kërcyer) janë diçka që funksionon gjithnjë e më pak në aplikacionin e njohur. Kjo do të thotë që këto metoda mund të mos funksionojnë gjithmonë ose të jenë më pak efektive. Por nëse po kërkoni të fitoni para në aplikacion sot, me siguri ata do t’ju ndihmojnë.

Transmetimet e drejtpërdrejta

Një llogari që transmetohet drejtpërdrejt është një nga më të mirat mënyra për të fituar para nga një kanal në TikTok. Ashtu si në platformat e tjera, transmetimi i drejtpërdrejtë është një mënyrë për të marrë monedha, monedha që ndjekësit tanë blejnë dhe që janë një lloj shpërblimi për punën tonë. Pra, nëse bëni një transmetim të mirë të drejtpërdrejtë, në tema interesante ose në kohën e duhur, është një mënyrë e mirë për të marrë shumë monedha.

Mundësia për të transmetuar drejtpërdrejt në aplikacion ka një sërë kufizimesh që duhen marrë parasysh. Nga njëra anë, është e nevojshme të jesh mbi 18 vjeç, ju gjithashtu duhet të keni më shumë se 1.000 ndjekës në platformë. Kjo është arsyeja pse kjo mund të jetë diçka që ne e bëjmë pas një kohe, ndërsa rritemi në platformë. Sigurisht, nëse bëni një live, nuk duhet të shkelni rregullat e platformës (si nxitja e urrejtjes ose publikimi i përmbajtjeve të papërshtatshme).

Si të fitoni para në TikTok? Gjëja e parë që duhet të bëjmë është ofrojnë përmbajtje të mirë në kanalin tonë në platformë. Ju mund të ngarkoni video me shumë tema në platformë, por është e rëndësishme që të zgjidhni diçka në të cilën e dini se gjithmonë mund të ofroni përmbajtje të mirë. Temat si humori janë komplekse, sepse është diçka veçanërisht subjektive, por mund të ketë një lloj humori që e pëlqejnë më shumë njerëz dhe kjo është ajo ku përqendroheni. Prandaj është e rëndësishme të zgjidhni diçka në të cilën mund të tregoni aftësitë tuaja dhe kjo është gjithashtu diçka që mund të bëhet virale në aplikacion.

Përveç përmbajtjes, redaktimi i videove tuaja ka një rëndësi të madhe. Përdoruesit në aplikacion pëlqejnë të shikojnë video të punuara mirë, të cilat kanë redaktim të mirë, efekte të mira të kamerës, të cilat na mbajnë të lidhur në çdo kohë. Për këtë arsye, do t’ju duhet të përdorni aplikacione profesionale të redaktimit të videove, të cilat do të jenë mjetet që do të na ndihmojnë të krijojmë video cilësore dhe kështu të mund të fitojmë pak nga pak ndjekës në platformë.

Për më tepër, gjuha që përdorim është gjithashtu diçka e rëndësishme në këtë kuptim. Kjo është diçka që vlen për çdo video, por veçanërisht nëse do t’u përgjigjemi pyetjeve ose do të japim këshilla ose këshilla, është e rëndësishme që të përdorim një gjuhë që është e arritshme dhe e kuptueshme për këdo (si të rriturit ashtu edhe nga të rinjtë). Përveç kësaj, duhet të shmangni sa më shumë përdorimin e fjalëve të këqija, mund ta thoni herë pas here, por me kujdes. Këto lloj aspektesh janë diçka që do të ndihmojë në tërheqjen e markave në profilin tuaj, në mënyrë që të mund të fitoni para në TikTok.

Fondi i Krijuesve TikTok

TikTok ka marrë parasysh atë që bën YouTube dhe u ofron krijuesve të përmbajtjes mundësinë për të fituar para nga shikimet e tyre të videove. Ky është programi i quajtur TikTok Creators Fund, të cilit do të mund t’i bashkohen krijuesit e përmbajtjes në platformë. Edhe pse duhet të jeni mbi 18 vjeç, përveçse keni më shumë se 10.000 ndjekës në platformë, kaloni 100.000 shikime në muajin e fundit dhe respektoni rregullat e komunitetit në çdo kohë. Nëse i plotësoni këto kërkesa, mund t’i shtoni atij fondi në platformë.

Nëse keni bërë ndonjë nga videot tuaja të bëhet virale dhe të ketë miliona shikime, mund te fitosh rreth 30 euro për një milion shikime në aplikacion. Përveç kësaj, këto lloj veprimesh ndihmojnë reklamuesit të interesohen për llogarinë tuaj, në mënyrë që të rezultojë në bashkëpunime me ta, që është një tjetër e ardhur për t’u marrë parasysh, sepse në shumë raste mund të konvertohet në të ardhura mujore fikse. Sasia e parave që mblidhni do të rritet ndërsa fitoni praninë në aplikacion.

Nëse dëshironi, ju mund të jeni pjesë e këtij Fondi të Krijuesve të TikTok, edhe pse fillimisht do të duhet të bëni kërkesën tuaj. Ky është një proces që mund të bëhet me këto hapa brenda aplikacionit:

  1. Hapni TikTok në telefonin tuaj Android.
  2. Shkoni në faqen e profilit.
  3. Aty klikojmë në tre linja horizontale shfaqet në këndin e sipërm të djathtë të ekranit.
  4. Më pas, klikoni në opsionin e quajtur Mjetet e krijuesit.
  5. Brenda Creator Tools, klikoni në opsionin e fundit Fondi i Krijuesit TikTok.
  6. Nëse plotësojmë kërkesat, butoni Submit Request do të shfaqet i zi.

Ndërtoni markën tuaj

Ky është një aspekt që gjithashtu duhet marrë parasysh nëse duam të fitojmë para në TikTok. Përdoruesit që janë më të njohurit në këtë aplikacion kanë ditur të krijojnë markën e tyre, dhe ju duhet ta merrni edhe këtë. Domethënë, çfarë përfaqësoni, si e përfaqësoni dhe si dëshironi ta përcillni, si dëshironi t’ju perceptojnë apo shohin të tjerët. Të kesh një identitet të qartë, t’u bësh të ditur të tjerëve saktësisht se çfarë mund të presin nga ju ose llogaria juaj, është diçka që do t’ju ndihmojë të keni identitetin tuaj të markës.

Për shembull, markat ose produktet që do të përfaqësoni ose promovoni në kanalin tuaj duhet jini në përputhje me imazhin tuaj të markës.Nuk mund të prezantohesh si gamer dhe më pas të promovosh produkte bukurie, veçanërisht nëse ke një audiencë kryesisht mashkullore, për shembull. Duhet të jesh i qartë në lidhje me imazhin për të projektuar dhe të kërkosh produkte që përputhen me të, në mënyrë që një imazh i qëndrueshëm të projektohet në çdo kohë.

Ky imazh i markës është diçka që do t’ju ndihmojë në çdo kohë për të tërhequr marka të tjera që duan të bashkëpunojnë me ju. Ata do të shohin që ju keni një profil të qartë, se ju e transmetoni mirë atë që jeni në të gjithë përmbajtjen tuaj dhe kjo funksionon mirë. Pra, është një tjetër nga ato mënyra për të fituar para në TikTok, duke bërë që të gjeneroni shumë interes midis markave në platformë.

 

Një aspekt tjetër i rëndësishëm, i lidhur me ato të mëparshme, është që ju e njihni audiencën tuaj në platformë. Kjo do të thotë se ju e dini se në cilat vende janë shumica e ndjekësve tuaj, moshat e tyre apo gjinia së cilës i përkasin. Meqenëse kjo është diçka që do të ketë një ndikim të madh në atë që bëni, nga përmbajtja që ngarkoni deri te promovimet ose sponsorizimet që organizoni me kalimin e kohës. Çdo gjë duhet të jetë me interes për atë audiencë që keni në TikTok.

Ju mund t’i shihni këto lloj të dhënash në zonën e profilit tuaj në aplikacion. Përveç kësaj, ka edhe mjete profesionale me të cilat mund të dini më shumë për audiencën tuaj në aplikacion dhe kështu të punoni në një mënyrë më të mirë, sepse do të jeni në gjendje të dini se çfarë lloj përmbajtjeje do të funksionojë më mirë me këtë audiencë që keni në rastin tuaj.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0