Mjetet që ndihmojnë në planifikimin e karrierës së nxënësve

Mjetet që ndihmojnë në planifikimin e karrierës së nxënësve


British Council ju njeh me setin e mjeteve falas që ndihmojnë shkollat dhe kolegjet për të zhvilluar planifikimin e karrierës për nxënësit e tyre dhe aftësive për punësim si dhe për t’i përgatitur ata për një karrierë të suksesshme.

Këto mjete praktike janë zhvilluar nga World Skills UK dhe Kompania e Karrierave dhe Sipërmarrjes, ku përfshihen një përzgjedhje prej 10 planesh mësimore të hartuara për të ndihmuar nxënësit që të:

  • njohin dhe kuptojnë kërkesat e planifikimit të karrierës dhe aftësinë e punësimit
  • identifikojnë dhe zhvillojnë afësitë e nevojshmë për botën e punës
  • hartojnë qëllime sfiduese për të bërë progres dhe për arritje.

Bazuar në suksesin e serive të Konkursit World Skills UK, të cilat ndihmojnë zhvillimin e aftësive të individëve të talentuar në fushën e tyre teknike, seti i mjeteve përfshin mesazhe frymëzuese nga të rinjtë pjesëmarrës në nivel kombëtar dhe ndërkombëtar dhe kanë vazhduar duke u bërë pjesë e rrjetit në rritje të Kampionëve të Aftësive.

Shkollat dhe kolegjet mund të regjistrohen për të pasur akses tek ky set mjetesh WorldSkills UK.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0