Mjaftojne 5 dite trainim, per te fuqizuar trurin tone - Business Magazine Albania

Mjaftojne 5 dite trainim, per te fuqizuar trurin tone


Disa shkencetare kane zhvilluar nje sistem jo-invaziv dhe pa dhembje per nje stimulim qe aktivizon neuronet ne menyre te sinkronizuar, duke rritur pershembull aftesite tona matematike.

Washington – Ne te ardhmen, mund te permiresohen aftesite aritmetike me nje stimulim jo-invaziv dhe pa dhembje, te trurit. Sipas nje studimi te publikuar ne Current Biology ne fakt, nje grup shkencetaresh kane zhvilluar nje trainim konjuktiv qe stimulon ne menyre goditese nje zone te trurit qe njihet sepse eshte e rendesishme per aftesite matematikore, duke marre nje permiresim qe reziston ne kohe te funksioneve celebrale dhe njohese.

“Me vetem 5 dite trainim, mund te marrim rezultate qe rezistojne edhe ne nje distance prej 6 muajsh”, – shpjegoi Roi Cohen Kadosh i universitetit Oxford, autor i studimit.

Teknika quhet Trns (transcranial random noise stimulation) dhe shkencetaret nuk dine ende sesi arrin te marre rezultat efektivisht. Ajo qe eshte e sigurte, eshte se truri ka filluar te punoje ne menyre me efikase duke aktivizuar neuronet ne menyre te sinkronizuar.

Teknika mund te jete e dobishme edhe per fuqizimin mendor, ne vecanti per ata persona qe vuajne nga semundje neurodegjenerative.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0