Microsoft zyrtarizon mbylljen e Messenger ne mars 2013, te gjithe ne Skype - Business Magazine Albania

Microsoft zyrtarizon mbylljen e Messenger ne mars 2013, te gjithe ne Skype


Windows Live Messenger do te mbyllet zyrtarisht ne mars te ketij viti. Kjo eshte deklarata e fundit nga vete Microsoft-i.
 
Me 15 mars te gjithe perdoruesit do te kalojne ne Skype, programin te cilin gjigantet softuerike e blene per 8.5 miliarde $ ne tetor 2011.
“Do ta mbyllim globalisht Messenger-in ekzistues dhe karakteristikat e tij do t’i shkrijme me ato te Skype”,- u shpreh kompania, duke shtuar se i vetmi vend ku do te jete i disponueshem programi do te jete Kina.
 
Nentorin e kaluar, presidenti i Skype Tony Bates, konfirmoi ne nje postim ne blog se Messenger do te mbyllej ne tremujorin e pare te 2013-s.
Per kete arsye kompania po i nxit perdoruesit te kalojne ne Skype dhe te bejne “sign in” duke perdorur llogarine e tyre Microsoft (te njohur me pare si “Windows Live ID”), e cila perfshin adresen e e-mailit dhe fjalekalimin. Te gjitha kontaktet e Messenger do te perfshihen ne momentin qe beni “sign in” ne Skype.
Deri me 15 mars Messenger do te vazhdoje te punoje normalisht
 
Ata qe perdorin Messenger-in nga desktopi, do te shohin nje njoftim qe do t’i udhezoje te bejne perditesim. Kur njoftimi klikohet, do te shfaqet nje dritare pop-up qe do te beje instalimin e Skype dhe do te çaktivizoje Messenger.
Deri me 15 mars Messenger do te vazhdoje te punoje si normalisht, por pas kesaj date perdoruesit nuk do te mund te bejne me “sign in” dhe do t’u shfaqet nje mesazh qe do t’u kerkoje te kalojne ne Skype. (PCWorld Albanian)
 
 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0