Meta: Shqiperia mirepret investimet azere, ne porte hyrese ne gjithe rajonin - Business Magazine Albania

Meta: Shqiperia mirepret investimet azere, ne porte hyrese ne gjithe rajonin


Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta viziten zyrtare ne Azerbajxhan e nisi me nje pritje te veçante nga Presidenti i Republikes se Azerbajxhanit, Ilham Aliyev.

Zyra per shtyp e Kuvendit ben me dije se gjate takimit u fol per pune konkrete per kompletimin e marreveshjeve te nenshkruara mes dy vendeve per te forcuar partneritetin bilateral, kryesisht ne fushat e naftes dhe gazit, arsimit dhe turizmit.

“Ne kete drejtim, Shqiperia i mirepret investimet dhe ekspertizen e gjere azere, duke e konsideruar Shqiperine si nje porte hyrese per te gjithe rajonin”- tha Meta.

Duke biseduar mbi ecurine e projektit strategjik TAP, Kryetari i Kuvendit Meta dhe Presidenti Aliyev rane dakord per rritjen e bashkepunimit me qellim hartimin e nje Masterplani per gazifikimin e plote te Shqiperise duke perfituar nga eksperienca azere ne fushen e naftes dhe gazit. Ne kete kuader, u nenvizua rendesia e intensifikimit te shkembimeve arsimore me synim perfitimin e ekspertizes azere ne fushen e naftes dhe gazit permes pergatitjes dhe trajnimit te specialisteve dhe inxhiniereve shqiptare.

Ne perfundim, Kryetari Meta dhe Presidenti Aliyev ndane bindjen e perbashket se bashkepunimi substancial qe ka nisur mes Shqiperise dhe Azerbajxhanit duhet ngritur ne nje nivel me intensiv shkembimesh politike, tregtare, ekonomike e arsimore mes dy vendeve mike. Ne kete kuader, Presidenti Aliyev konfirmoi deshiren per realizimin e nje vizite sa me te shpejte ne Shqiperi.

Gjate vizites zyrtare ne Azerbajxhan, Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta shoqerohet prej deputeteve, Luan Rama, Kryetari i Grupit Parlamentar te Miqesise Shqiperi-Azerbajxhan dhe Ben Blushi, Anetar i Komisionit te Jashtem.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0