Mega Search, motori i kerkimit i Mega - Business Magazine Albania

Mega Search, motori i kerkimit i Mega


Kane kaluar vetem pak dite nga Mega dhe eshte realizuar mega-search.me, nje motor kerkimi i krijuar apostafat per te kerkuar mes te dhenave dhe dosjeve te shkarkuara ne Mega.

Mega eshte nje nga projektet qe eshte folur shume dhe prandaj mezi eshte pritur. Kim Dotcom, i famshem per faqen e shperndarjes se dosjeve, MegaUpload, mbyllur nga autoritetet amerikane, ka vendosur te mos heqe dore dhe te kthehet ne web me nje faqe te lire nga dobesite qe kishin shkaktuar renien e MegaUpload.

Keshtu lindi ideja e Mega, nje faqe me shperndarjen e dosjeve me 50GB hapesire falas, per te ngarkuar cdo permbajtje. Per te evituar per te rene viktime e drejtesise, sipas Dotcom, dosjet e ngarkuara jane te koduara dhe jane perdoruesit qe do te kene celesat. “Mega nuk do te kete celesat e dosjeve dhe ndaj as drejtuesit e Megas nuk do ta dine se cfare permbajne dosjet”,- deklaroi Dotcom.

“Edhe nese autoritetet do te kene dosjet nuk do ta marrin vesh cfare do te kene brenda”. Kjo, jo vetem qe siguron faqen nga akuzat e kopjimit, por mbron dhe perdoruesit.

Mega-search.me, shpjegon se permbajtjet jane te shenuara nga perdoruesit vete dhe ne fakt faqja ofron mundesine te shtohet link ne motorin e kerkimit, por shpejtesia sesi shtohen linqet dhe sasia e materialit te pranishem, eshte ne dyshim.

Eshte e panevojshme te thuhet se nuk dihet kush qendron pas motorit te kerkimit. Web-i eshte tashme nje hap perpara.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0