Me pak para kesh në qarkullim, një projektligj drejt miratimit - Business Magazine Albania

Me pak para kesh në qarkullim, një projektligj drejt miratimit


Për të ulur paranë informale në qarkullim, Ministria e Financave ka hartuar një projektligj që e ka shpërndarë për diskutim. Në bazë të këtij dokumenti, pritet që çdo biznes, person fizik apo juridik dhe organizatat jofitimprurëse, të hapin llogari bankare, në të kundërt do të ndëshkohen me gjoba.

“Bizneset që konstatohen se nuk hapin llogari në bankë do të gjobiten me 50 mijë lekë, kur janë persona fizikë me xhiro deri në 8 milionë lekë. Ndërsa në rastin e personave juridikë, gjoba është 100 mijë lekë”, thuhet në projektligj.

Ndërhyerja e Ministrisë së Financave, synon mbylljen e shtigjeve të pastrimit të parave, pas vërejtjeve të Agjencisë Europiane kundër Pastrimit të Parave “Moneyval”.

Vlerësimet e një muaji më parë të kësaj agjensie për vendin tonë, ishin kritike. Duke theksuar se  në vend janë rritur reziqet për pastrimin e parave, Këshilli i Europës e vendosi Shqipërinë në mbikëqyrje të thelluar.

Krahas hapjes së llogarive bankare, pritet që të ulet më tej kufiri i pagesave kesh. Aktualisht transakksionet kesh lejohen deri në 150 mijë lekë.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0