‘Like-t’ ne Facebook tregojne kush jeni - Business Magazine Albania

‘Like-t’ ne Facebook tregojne kush jeni


Privatesia nuk po gjen paqe ne Facebook. Kete e ka treguar nje kerkim i publikuar ne revisten PNAS. Behet fjale per nje llogarites personaliteti qe zbulon cili je, qe nga orientimi seksual dhe politik, rracen, moshen, IQ-ne, perdorimin e drogave, thjesht duke lexuar nje ‘like’ qe ben ne nje faqe te Facebook.

Studimi eshte i rendesishem sepse tregon sa e thjeshte eshte per te vjedhur informacione private te nje njeriu nga ajo cfare beni ne rrjet dhe mbi te gjitha tregon se karakteristikat konstante te personalitetit jane te lidhura thjesht me nje pelqim, pershembull inteligjenca lidhet me preferencat e muzikes, sipas atyre qe thote autori i studimit, Michal Kosinski.

E vecanta e ketij llogaritesi eshte se nga nje sasi e madhe e te dhenave ne vetvete pak informative (like-t jane komente te vogla te frazave te miqve, kenge muzikore, video, etj) arrin te prodhoje profilin e sakte te nje personi.

Ekspertet kane ndertuar modelin e tyre te llogaritjes duke filluar nga me shume se 58,000 perdorues te Facebook amerikane, qe kane vendosur te ofrojne te dhenat e tyre, like-t e tyre ne Facebook, profilet demografike dhe psikometrike.

Sistemi i ndertuar eshte kaq i thjesht dhe i sakte sa lejon me sigurine e larte te vjedhe informacionet private te nje njeriu, edhe pershembull, nese prinderit jane te divorcuar, sikur kjo gje ka lene shenja te pashlyeshme ne sjelljen e individit qe analizohet.

Edhe personaliteti dhe inteligjenca e nje njeriu, aspektet e karakterit, dalin nga nje ‘like’. Implikimet e kesaj jane te rendesishme, shpjegon Kosinski. “Ajo qe tradicionalisht ishte e veshtire te merrej ne baze individuale, tani mund te konkludohet automatikisht dhe shume shpejt per miliona njerez pa dijenine e tyre. Ofron nje potencial te madh per marketingun dhe publicitetin e personalizuar”,- por po ashtu tregon edhe sa te pambrojtura jane te dhenat tona.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0