Libri 80-vjeçar që do t'ju mësoj sekretin e të bërit para

Libri 80-vjeçar që do t’ju mësoj sekretin e të bërit para


Pothuajse një shekull më parë, gazetari Napoleon Hill studioi më shumë se 500 milionerë të bërë vetë ku përfshihej Andrew Carnegie, Henry Ford dhe Charles M. Schwab. Intervistat dhe hulumtimet e tij kulmuan në vitin 1937 me bestsellerin, “Mendo dhe Bëhu i Pasur.” (Think and Grow Rich)

Ajo që Hill e quante “sekreti i të bërit para” realizohej me 13 hapa.

Këshilla e Hills për të ngritur pasurinë tënde është e vlefshme edhe në ditët e sotme. Në fakt, libri i tij është një nga të preferuarit e shumë milionerëve si anëtarët e jurisë të “Shark Tank” Robert Herjavec dhe Daymond John.

John, i cili transformoi 40 dollarë në një linjë veshjesh 6 miliardë dollarëshe, e ka lexuar atë 20 herë. Herjavec, i cili emigroi nga ish-Jugosllavia në Veri të Amerikës me vetëm 20 dollarë në xhep, thotë se çdo profesionist duhet ta lexoj këtë libër. “Është epik,” tha për CBNC manjati i teknologjisë.

“Think and Grow Rich” tregon se sekreti për t’u bërë i pasur qëndron tek mentaliteti.

libri-80-vjecar-qe-do-tju-mesoj-sekretin-e-te-berit-para-businessmag

Libri është i përkthyer në gjuhën shqipe dhe mund të bëhet i juaji duke e porositur në Bukinist.al

Edhe pse me një çmim modest, ky libër nuk duhet të mungojë në bibliotekën tuaj.

Në fakt, Hill nuk i përmend fjalët “para”, “pasuri” apo “financë,” dhe zgjedh të fokusohet në barrierat psikologjike që i pengojnë shumë njerëz të ndërtojnë perandorinë e tyre.

Barbara Corcoran gjithashtu e mbështet këtë libër. “Libri ju mëson se: Nëse mund ta imagjinoni diçka, ju mund ta arrini atë,” thotë ajo për “Think and Grow Rich: The Legacy,” një dokumetar i bazuar në librin e Hill.

“Nuk duhet vetëm ta imagjinoni,” vazhdon ajo, “por ta vizualizoni me ngjyra dhe detaje.”

/CBNC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0