Lëngu i shegës ul rrezikun e lindjeve të parakohshme

Lëngu i shegës ul rrezikun e lindjeve të parakohshme


Pirja e lëngut të shegës mund të zvogëlojë rrezikun e lindjes së parakohshme dhe dëmtimin e trurit të fetuseve, sipas një studimit të bërë së fundi përmes një testi paraprak tek minjtë.

Inflamacioni është përgjigjia imune e trupit ndaj një rreziku të perceptuar. Infeksioni dhe inflamacioni në mitër mund të çojnë në lindje të parakohshme dhe mund të dëmtojnë trurin e fetusit. Disa gra janë në rrezik të veçantë për të zhvilluar inflamacionin, shkruan “The Times of Israel”.

“Studimet kanë treguar se shegët janë të pasura me polifenolë (një lloj përbërësish neutralizues të radikaleve të lira), të njohur për efektet e forta antioksiduese dhe anti-inflamatore që ndihmojnë në mbrojtjen nga sëmundjet kardiovaskulare”, tha profesor Ron Beloosesky, drejtor i Prenatal Ultrasound Unit në Divizionin e Obstetrikës dhe Gjinekologjisë në Spitalin Rambam. Ai realizoi studimin në bashkëpunim me Technion – Instituti Israelit i Teknologjisë.

Professor Ron Beloosesky tha gjithashtu se, “ne dimë se disa shkaqe të dëmtimit të trurit në fetuse janë të lidhura me proceset inflamatore. Ne menduam të provojmë nëse pirja e lëngut të shegës mund të ndihmojë në parandalimin e infeksionit dhe inflamacionit në nënë dhe kështu të zvogëlojë rrezikun e dëmtimit të fetusit”.

Burimi: Izraelisot.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0