Ky inovator kërkon të bëjë “revolucion” me aplikacionin e ri për chatbot-ët - Business Magazine Albania

Ky inovator kërkon të bëjë “revolucion” me aplikacionin e ri për chatbot-ët

ChatGPT është një pjesë e jashtëzakonshme e teknologjisë dhe një produkt konsumi me shumë probleme.Hapeni  chatbot-in revolucionar të OpenAI në çdo kohë të caktuar dhe pas një pritjeje të gjatë, do të përshëndeteni me… epo, ka të ngjarë që jo, pasi del një mesazh që thotë se ChatGPT është mbi kapacitetin dhe nuk mund ta përdorni gjithsesi.

Është i ngadalshëm edhe në situatat më të mira, dhe ndërfaqja e tij  bardhë e gri nuk përfaqëson dizajnin më të mirë të mundshëm. Nuk ka as një aplikacion celular.

Adam D’Angelo, CEO i Quora, e sheh këtë si një mundësi. Që nga vera e kaluar, pak para se mania e chatbot-it të përfshiu industrinë e teknologjisë, Quora ka punuar me zjarr në një aplikacion të quajtur Poe, për të cilin D’Angelo thotë se shpreson që t’i bëjë chatbot-ët më të lehtë për t’i përdorur nga të gjithë duke i sjellë të gjithë në një vend. “Ne kemi shumë gjëra të ndryshme që duam të ndërtojmë në krye të kësaj teknologjie,” thotë ai. “Por pika e fillimit është thjesht, le ta bëjmë më të lehtë për njerëzit që ta përdorin atë.”

Lexo edhe: Alibaba po sjell rivalin e ChatGPT

Siç e sheh D’Angelo, ne jemi vetëm në fillim të një bumi të madh në robotët interaktivë. Tani për tani, ka Bard dhe Bing dhe ChatGPT, por shumë shpejt, do të ketë qindra, mijëra apo edhe miliona robotë të ndryshëm për qëllime të ndryshme. Dhe për pothuajse çdo kompani që nuk është një gjigant teknologjik, “sasia e punës që duhet për të bërë një përvojë bisede me cilësi të lartë është thjesht e tepërt”. Google dhe Microsoft kanë burimet për ta bërë këtë, sigurisht, dhe unë do të vë bast se nuk do ta shihni asnjërën në Poe së shpejti. Por ka një industri të tërë të startup-eve bot ende për të ardhur.

D’Angelo krahason ambiciet e Poe me një shfletues uebi: në vend që të kërkojë që çdo shërbim të ketë dhe të mbajë aplikacionin e tij të plotë në çdo platformë, ai shpreson që zhvilluesit të mund të ndërtojnë chatbot-ë dhe të besojnë se përdoruesit mund t’i gjejnë ato përmes Poe. “Pra, ne shpresojmë që duke ulur pengesën për krijimin e një eksperience të mirë të përdoruesit, ne do të mundësojmë këtë shpërthim të aplikacioneve,” thotë D’Angelo. / The Verge 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0