Kur do të fillojnë negociatat për Brexit? - Business Magazine Albania

Kur do të fillojnë negociatat për Brexit?


Negociatat serioze për Brexit mes Mbretërisë së Bashkuar dhe pjesës tjetër të Bashkimit Evropian, zor se mund të fillojnë para fundit të vitit 2017. Kështu deklaroi ish-Presidenti i Këshillit të Evropës, Herman van Rompuy, duke e cilësuar vendimin britanik për t’u larguar nga unioni si një gjymtim politik.

Sipas Rompuy, nuk pritet që negociatat për largimin britanik të nisin para formimit të qeverisë së re gjermane pas zgjedhjeve të shtatorit të ardhshëm. Rompuy gjithashtu tha se bisedimet do të jenë të vështira, por mund të sjellë përfitime reciproke dhe se i takom Londrës që të bëjë lëvizjen e parë.

Vetë Britania e Madhe, përmes kryeministres Theresa May ka bërë me dije se artikulli 50, i cili i hap rrugën negociatave të ndarjes, nuk do të përdoret para vitit 2017. Liderët e çdo vendi të Bashkimit Evropian, me përjashtim të Britanisë, do të mblidhen në Sllovaki të premten për të dikutuar të ardhmen e bllokut. Sipas një pjese të analistëve, mungesa britanike tregon se të paktën “de facto” ndarja ka nisur.

Ish-kreu i Këshillit të Evropës, Van Rompuy tha se bisedime teknike për largimin e Britanisë mund të nisin që nesër, por ato që vërtetë kanë rëndësi nuk do të nisin pa u formuar qeveria e re gjermane, pra në tetor apo nëntor të vitit të ardhshëm.

Ai gjithashtu hodhi poshtë zërat se në negociata, Evropa do të përpiqet të ndëshkojë Britaninë për braktisjen, por shtoi se Brukseli ka dëshirë të mos nxisë vendet e tjera që të largohen. Siaps tij, Evropa ka shumë punë për të bërë, pasi imazhi i saj që ishte shembull për shumë vende, është njollosur pas Brexit.

Burimi: top-channel.tv 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0