Kufizimet e reja për turistët/ Italia lejon hyrjen e kushtëzuar për këto shtete

Qeveria italiane ka publikuar kufizimet e fundit për hyrjet e turistëve në vendin e tyre. Nisur nga situata pandemike e çdo shteti, autoritetet fqinje kanë specifikuar kufizimet për hyrjen e turistëve. Nga data 13 gusht, do të lejohet hyrja nga Kroacia, Greqia, Malta dhe Spanja vetëm duke pasur rezultatet e testit për koronavirusin.

Njoftimi i autoriteteve italiane:

Kroacia, Greqia, Malta, Spanja : ish Urdhëresa e Shëndetit 12/08/2020, përveç asaj që është parashikuar tashmë për vendet e BE-së, ata që hyjnë / rihynin në Itali nga këto vende (pas qëndrimit apo edhe vetëm tranzit) nga 13 gushti dhe deri në njoftimin e mëtutjeshëm, duhet të komunikojë hyrjen në Itali me ASL kompetent ( për Toscana ), dhe gjithashtu duhet: a) të dëshmojë dëshminë se i është nënshtruar, në hyrjen para 72 në Itali, një test molekular ose antigjenik, i kryer me anë të tamponit dhe marrjes negative; ose b) t’i nënshtrohen testeve molekulare ose antigjene, që do të kryhen me anë të një shtupe, pas mbërritjes në aeroport, port ose vend kufitar (kur është e mundur) ose brenda 48 orëve nga hyrja në territorin kombëtar në ASL referencë.

Ndërkohë për pjesën tjetër të vendeve europiane të cilat nuk janë të përmendura në publikimin e bërë, do të funksionojë ligji në fuqi. Turistët shqiptarë nuk do të kenë ende mundësi të udhëtojnë drejtë Italisë. Leja është vetëm për personat shtetësi italiane por edhe këta të fundit duhet të kryejnë karantinën për 14 ditë.

Njoftimi i autoriteteve italiane:

Pjesa tjetër e botës : udhëtimi në / nga pjesa tjetër e botës lejohet vetëm për arsye specifike, siç janë: puna, shëndetësia ose arsyet e studimit, urgjenca absolute, kthimi në shtëpinë e dikujt, shtëpinë ose vendbanimin. Prandaj, udhëtimi për turizëm nuk lejohet. Kthimi në Itali nga ky grup i vendeve u lejohet gjithnjë qytetarëve italianë / BE / Shengen dhe anëtarëve të familjes së tyre, mbajtësve të lejeve të rregullta të qëndrimit dhe anëtarëve të familjes së tyre. Pas kthimit në Itali nga këto vende, është e nevojshme të nënshtroheni izolimit fiduciar për 14 ditë dhe mbikëqyrje shëndetësore duke komunikuar hyrjen në Itali në ASL kompetente ( për Toscana ), është e nevojshme të plotësoni një vetëdeklarim specifik dhe mund të arrini në destinacionin tuaj përfundimtar në Itali vetëm me automjet privat (lejohet kalimi i aeroportit, pa lënë zonat e dedikuara të aeroportit).

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale