Konference kombetare per filtrimin e internetit ne Shqiperi - Business Magazine Albania

Konference kombetare per filtrimin e internetit ne Shqiperi


Operatoret e komunikimeve elektronike ne Shqiperi do te firmosin nje kod sjellje per ruajtjen sidomos te te miturve nga permbajtje te demshme ne internet.
 
Lajmi u be i ditur gjate Konferences Kombetare per internet te sigurt, qe u mbajt sot ne Tirane, e organizuar nga Microsoft Albania. Ministri i Inovacionit dhe Teknologjise se Informacionit, Genc Pollo, tha se rritja e perdorimit te internetit ne vitet e fundit e ka bere me te rendesishme ceshtjen e mbrojtjes se femijeve nga perdorimi i papershtatshem i internetit.
 
“Kete te enjte, pas nje pune njevjecare, do te jemi te pranishem ne ceremoninen e nenshkrimit te Kodit te Sjelljes midis operatoreve mobile dhe ISP-ve, per te futur praktika te reja dhe nje trajtim me te kujdesshem ndaj klienteve te tyre, pra ndaj marresve te sherbimit te internetit, ne menyre qe gjithkush te kete mundesi te mbrohet dhe te kete dijeni se si te mbrohet,” tha Pollo.
 
Ambasadori amerikan, Alexander Arvizu, percolli nje mesazh sensibilizues per perdorimin e sigurt te internetit nga femijet.
“Te gjithe kemi per detyre te promovojme perdorim te sigurt te internetit. Eshte e rendesishme te jemi te gjithe te ndergjegjshem per kete. Kompanite e sherbimit te internetit duhet te forcojne vete filtra mbrojtes dhe programe te kontrollit prinderor.
 
Duhet te rritet kapaciteti i stafit te shkollave dhe i vete nxenesve per menyrat dhe format e perdorimit te sigurt te internetit,” tha Arvizu.
Numri i perdoruesve te teknologjise se informacionit e te komunikimit, eshte rritur ndjeshem. Numri i perdoruesve celulare ne vend e kapercen shifren 100%, numri i smart phone-ve eshte rritur shpejt dhe tek ne dhe si perdorues te internetit llogaritet afro 60% e popullsise. Shume shpejt eshte rritur dhe numri i perdoruesve ne rrjetet sociale.
 
Vetem ne Facebook aktualisht ka gati 1.3 milion perdorues, ose e thene ndryshe me shume se 78% e popullsise online jane aktive ne rrjetet sociale dhe rezulton qe shumica e tyre jane te rinj nen 24 vjec. (CIO Albanian)

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0