Kina kryeson garën për patentat e AI gjeneruese me Tencent dhe Baidu - Business Magazine Albania

Kina kryeson garën për patentat e AI gjeneruese me Tencent dhe Baidu

Kina kryeson garën për patentat e AI gjeneruese me Tencent dhe Baidu

Kina është bërë lideri global në patentat për inteligjencën artificiale (AI) gjeneruese, sipas një raporti të Kombeve të Bashkuara të publikuar të enjten.

Sipas raportit të Organizatës Botërore të Pronësisë Intelektuale (WIPO), kompanitë kineze si Tencent dhe Baidu janë ndër aplikuesit më të mëdhenj për patentat në këtë fushë.

Raporti i WIPO-së thekson se, që nga fundi i vitit 2023, Tencent dhe Baidu kanë paraqitur më shumë se 1,300 dhe 1,100 patenta përkatësisht, duke i vendosur këto kompani përpara rivalëve të tyre globalë si Google dhe Microsoft. AI gjeneruese është një fushë e AI që përfshin krijimin e përmbajtjeve të reja, si imazhe, tekste, dhe muzikë, nga të dhëna ekzistuese. Kjo teknologji ka aplikuar gjerësisht në industri të ndryshme, nga marketingu deri te shërbimet financiare dhe shëndetësia.

Në vitet e fundit, Kina ka investuar fuqishëm në kërkimin dhe zhvillimin e AI gjeneruese, duke synuar të bëhet një qendër globale për këtë teknologji. Kompanitë kineze kanë përfituar nga mbështetja e qeverisë dhe një treg të madh vendor për të testuar dhe zbatuar teknologjitë e reja.

Sipas raportit, përveç Tencent dhe Baidu, edhe kompani të tjera kineze si Alibaba dhe Huawei kanë qenë aktivë në fushën e patentave për AI gjeneruese. Ky trend tregon angazhimin e vazhdueshëm të Kinës për të udhëhequr në teknologji dhe inovacion. Kina është ndjekur nga Shtetet e Bashkuara dhe Koreja e Jugut në numrin e patentave të AI gjeneruese, sipas raportit. Google dhe Microsoft janë ndër kompanitë kryesore në SHBA që investojnë në këtë fushë, ndërsa Samsung dhe LG janë lojtarët kryesorë nga Koreja e Jugut.

Lexo edhe:Si të maksimizoni çdo orë të ditës tuaj për produktivitet të pandalshëm

Raporti gjithashtu thekson se përparimet në AI gjeneruese po nxisin konkurrencën globale dhe kërkojnë rregullim të kujdesshëm për të adresuar çështjet e pronësisë intelektuale dhe etikës. Për shembull, krijimi i përmbajtjeve të reja nga AI mund të sjellë sfida në lidhje me të drejtat e autorit dhe përdorimin e drejtë të materialeve ekzistuese.

Një tjetër shqetësim është ndikimi i mundshëm i AI gjeneruese në tregun e punës. Ndërsa teknologjia përparon, disa lloje punësh mund të bëhen të tepërta, ndërkohë që krijohen mundësi të reja. Prandaj, është e rëndësishme që qeveritë dhe organizatat të punojnë së bashku për të siguruar një tranzicion të drejtë dhe të qëndrueshëm.

Në përgjithësi, raporti i WIPO-së nënvizon rëndësinë e inovacionit të vazhdueshëm dhe bashkëpunimit ndërkombëtar për të përfituar plotësisht nga potenciali i AI gjeneruese, duke minimizuar njëkohësisht rreziqet dhe sfidat e saj.

cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0