Kerkim me ze nga Google, shume shpejt per iPhone dhe iPad - Business Magazine Albania

Kerkim me ze nga Google, shume shpejt per iPhone dhe iPad


Apple heq, Google merr. Nese ditet e kaluara nga Cupertino eshte hequr aplikacioni Youtube nga iOS beta 4, tashme nga Mountain View do te vere dicka ne sistemin operativ te molles.

Flitet shume per asistentet vokale : Nga Siria ne Itali do te vije pikerisht me iOS 6, Nina by Nance, eshte gati te debutoje dhe tani i eshte vene Google.

Gjigandi amerikan i software vetem disa ore me pare ka lajmeruar se Kerkimi i saj zanor do te vije shpejt ne iDevice ne nje version te ri, tashme ne gjendje per te kontrolluar dhe filtruar shkronjat dhe fjalet, por ende nuk eshte maturuar, ne Siri.

Me nje loje te kualifikuar, per te anashkaluar licencat dhe pengesat, duhet te mbeshtetesh ne mangesine e Google Now per iOS, duke formuar nje mjet qe ne brendesi te aplikacionit eshte ne gjendje t’i jape perdoruesit nje menyre te lehtesuar dhe nje seri informacionesh shume te dobishme.

Ekziston keto kohe nje manover e madhe e Google qemund te luftoje Apple pikerisht nga brenda, duke ndertuar nje makro-aplikacion qe ka permbajtje te ndryshme si harta, video, posta, kerkimin me ze dhe shume te tjera.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0