Java e Edukimit me Shkenca Kompjuterike, Ora e Kodit edhe ne Shqiperi (VIDEO) - Business Magazine Albania

Java e Edukimit me Shkenca Kompjuterike, Ora e Kodit edhe ne Shqiperi (VIDEO)


Kjo jave shenon ne mbare boten Javen e Edukimit me Shkenca Kompjuterike (08 – 12 dhjetor) dhe ne kuader te saj po ndodh edhe Ora e Kodit, ne te gjithe boten, perfshi edhe ne Shqiperi, fale partneritetit te Microsoft Corporation me Code.org.
Microsoft Albania dhe Qendra Protik po mundesojne qe Ora e Kodit te realizohet edhe ne Shqiperi dhe me kete rast me  11 dhjetor 2014, ora 9:30 – 11:30, do te organizohet nje aktivitet ku do te jete te pranishem edhe Minister-ja e Shtetit per Inovacion dhe Administrate Publike Znj. Milena Harito dhe ju do te keni mundesi te shihni raste konkrete te realizimit te kodimit nga nxenes shqiptare si dhe video se si lidere boterore dhe artistet nderkombetar kane ofruar mbeshtetjen per kete fushate.
Aktiviteti do te organizohet tek  Selia e Protik, Rruga “Papa Gjon Pali” nr. 3 Kati 1 (Godina e AKSHI).

Sllogani i fushates Ora e Kodit kete vit eshte “Ka nje fillim per secilin prej nesh” dhe ky sllogan po apelohet fort nga lideret e shume kompanive te njohura boterore duke perfshire edhe vet Presidentin Obama i cili u beri thirrje te rinjeve ne mbare boten te mesojne kodimin (https://www.youtube.com/watch?v=JDw1ii7aKwg).

Me programin Microsoft YouthSpark, ne po ndihmojme te rinjte ne Shqiperi qe nepermjet perdorimit te shkencave kompjuterike ne arsim te jene jo vetem perdorues te teknologjise, por edhe te krijojne vet teknologjine. Nxenesit duke mesuar kodimin i mundesojne vetes qe te krijojne teknologjine vet, jo vetem te jene perdorues te saj. Gjate Javes se Edukimit ne Shkencat Kompjuterike, secili nga nxenesit e shkolles teknike elektrike Gjergji Canco dhe Emin Duraku po trajnohen dhe mesojne gjuhen e kodimit dhe po krijojne lojra te ndryshme, te cilat do t’i prezentojne ne aktivitetin permbylles me date 11 dhjetor.

Kodimin e realizojme nepermjet programeve dhe burimeve Microsoft (p.sh., Microsoft TEALS, TouchDevelop, Kodu Cup, dhe Imagine Cup).

Ne linkun http://hourofcode.com/al do te gjeni pergjigjjet e shume pyetjeve lidhur me Oren e Kodit.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0