Japonia do t’i japë viza të përshpejtuara punonjësve dhe talenteve akademike. Kriteret që duhet të plotësoni - Business Magazine Albania

Japonia do t’i japë viza të përshpejtuara punonjësve dhe talenteve akademike. Kriteret që duhet të plotësoni

Qeveria japoneze ka vendosur të krijojë një “sistem të posaçëm për personelin me kuliafikime shumë të larta” për të tërhequr më shumë profesionistë të huaj me njohuri dhe aftësi të avancuara në vend, duke krijuar shtigje të reja qëndrimi për studiuesit dhe individët me të ardhura vjetore prej të paktën 20 milionë jen (rreth 148,000 dollarë).

Qeveria po planifikon të fillojë funksionimin e sistemit në prill.

Sipas sistemit aktual, pikët jepen për secilën kategori të formimit akademik ose karrierës profesionale, pagës vjetore dhe moshës midis kritereve të tjera, dhe nëse rezultati total është 70 ose më i lartë, aplikantit i jepet statusi i vizës “profesionist shumë i aftë (i)”. , i cili i lejon mbajtësit të vizës të qëndrojë në Japoni për pesë vjet. Një mbajtës i vizës së tipit “i” mund të kalojë në tipin “ii” me status qëndrimi të përhershëm pas tre vjetësh. Sipas Agjencisë së Shërbimeve të Imigracionit të Japonisë, rreth 35,000 shtetas të huaj, si studiues, inxhinierë dhe menaxherë korporatash, u njohën si profesionistë shumë të aftë midis majit 2012, kur u lançua sistemi i bazuar në pikë, dhe qershorit 2022.

Lexo edhe: Pasaportat më të fuqishme në botë për vitin 2023

Qeveria vendosi të shtojë një mënyrë të re për të tërhequr punëtorë të huaj shumë të aftë, duke ruajtur sistemin konvencional të bazuar në pikë, në përgjigje të konkurrencës gjithnjë e më të ashpër ndërkombëtare për burimet njerëzore. Sipas mënyrës së re, kërkuesit dhe inxhinierët do të marrin një status vize të tipit “i” nëse kanë një diplomë master ose më të lartë ose të paktën 10 vjet përvojë pune dhe të ardhura vjetore prej të paktën 20 milionë jen. Menaxherët e korporatave duhet të kenë të paktën pesë vjet përvojë pune dhe të ardhura vjetore prej të paktën 40 milionë jen. Në të dyja rastet, mbajtësit e vizave të tipit “i” do të mund të kalojnë në tipin “ii” brenda një viti, që është më i shkurtër se sistemi i bazuar në pikë.

Përveç kësaj, për të tërhequr punëtorë të rinj nga jashtë, të diplomuarit e universiteteve të renditura në 100 më të mirët në renditjen botërore do të pozicionohen si “talent krijues të ardhshëm” dhe do t’u jepet statusi i qëndrimit “aktivitete të caktuara”. Ata do të lejohen të qëndrojnë në Japoni për dy vjet për t’u përgatitur për kërkimin e punës dhe sipërmarrjen, dhe me sa duket do të lejohen të punojnë gjatë kësaj periudhe./ MSN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0