Ja si do te ndryshoje Facebook persa i perket News Feed - Business Magazine Albania

Ja si do te ndryshoje Facebook persa i perket News Feed


Facebook ndryshon serish dhe ka prezantuar nje dizajn te ri dhe minimalist per sektorin e Njoftimeve apo News Feed, ne faqen kryesore te Home ku ju lexoni te gjithe te rejat nga miqte dhe kontaktet.

Ne nje prezantim parmbreme ne Menlo Park, Mark Zuckerberg ka shpjeguar te rejat qe kane te bejne me rrjetin social dhe la qe vete imazhet te tregonin si do te ndryshoje pamja e faqes.

Fjala kyce eshte minimaliste me nje perkushtim persa i perket fotografive dhe nje menaxhim me te lehte te filtrave per te vendosur mbi cfare doni te perditesoheni, cfare te shperndani dhe per te levizur me lehte mes mijera informacioneve qe vijne cdo dite dhe ngarkohen ne serverat e gjigandit amerikan.

Gjeja e re eshte nje permbledhje qe ka menduar Zuckerberg per krijesen e tij miliardere. Stilimi i ri eshte sic ndodhi dhe me ndryshimin e profilit ne Timeline.

Pasi prezantoi Graph Search per kerkim me te sakte dhe social, Facebook ka zbuluar nje funksion te ri te News Feed, e cila nga nje grimce do te behet me e dukshme ne faqe.

Fotografite luajne rolin me te rendesishem duke u shfaqur ne permasa me te gjera dhe jane ne gjendje te sjellin ngjyra dhe gjalleri te imazheve vete. Ne ane shfaqet nje Toolbar qe ju lejon te levizni me lehte dhe me shpejt permes seksioneve te ndryshme te faqes dhe pastaj te shkoni te filtroni per fotografi, miq apo permbajtje te tilla si muzike.

Njoftimet do te gjejne vend ne cepin lart djathtas. Mark Zuckerberg tha se :”Besojme se gazeta me e mire duhet te jete sa me e larmishme dhe ne duam te ofrojme shumellojshmeri permbajtjesh, nje gazete te personalizuar”. Do te jete me e thjeshte edhe per te ndjekur dike apo dicka, pra te perqendrohemi vetem tek gjerat qe na interesojne.

Te rejat kane te bejne edhe me versionin standart online, edhe me aplikacionet ne celular per smartphone dhe tablete me sistem operativ Android apo iOS te Apple.

Por kur do te ndodhe ndryshimi i nderfaqes? Shume shpejt, por ju mund te viheni ne rradhe per tu rregjistruar ne faqen e re te prezantimit qe tani. Nje parashikim i vogel?

Shumica e perdoruesve nuk do ta vleresoje sepse njerezit e web-it, cfaredo qe thone, jane rezistent ndaj ndryshimeve, edhe nga dembelizmi. Por me vone do te mesohen!

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0