Ja sekretet qe mos ju vjedhin password-et - Business Magazine Albania

Ja sekretet qe mos ju vjedhin password-et


Nje studim i fundit ka zbuluar se rendesia e gabimeve gramatikore ne krijimin e nje paswordi eshte absolutisht shume i sigurte. Tashme i dime te gjithe rregullat baze per te krijuar nje pasword te veshtire.

Pra, duhen kombinuar disa shkronja te vogla dhe te medha, perdorimi i numrave dhe karaktereve speciale dhe natyrisht krijimi i nje paswordi sa me te gjate eshte me i sigurte. Megjithate, te gjitha keto mund te mos sherbejne per asgje, nese paswordi i krijuar nuk ka asnje tip strukture gramatikore.

Nje studim i ri i kryer nga Carnegie Mellon University Ashwini Rao coi ne krijimin e nje algoritmi qe, me shume mundesi per here te pare, i ka kushtuar vemendje rregullave gramatikore te tentative per t’i vjedhur paswordin dikujt.

Ne vecanti, algoritmi trajton nje tendence ne rritje te paswordeve shume te gjata, zakonisht me formen e nje fjalie te plote. Keshtu, pershembull paswordi ‘ioOdioilMioLavoro!’ mund te gjehet me lehetsisht se ‘IlMioOdioLavoro!’. Sipas kerkimit, paswordi i dyte eshte me i sigurte, thjesht per shkak te mosrespektimit te rregullave drejtshkrimore.

Analiza eshte kryer me me shume se 1500 pasworde dhe 18% e perdoruesve ka krijuar nje pasword me saktesi drejtshkrimore. Universiteti paralajmeron se eshte kunder perdorimit te adresave dhe URL-ve, qe dhe se kane shume lloje karakteresh, mund te jene shume te thjeshta per tu deshifruar.

Te ndjekim pra 9 strategjite me te mira per nje pasword sa me te sigurte :

1) Bashko dy fjale
2) Bashko nje fjale me numra
3) Nese lejohet perdor simbole qe nuk jane alfanumerike (!@#$%)
4) Perdor qellimisht gabime drejtshkrimore
5) Kapitalet perdorini ne menyre jo otrodokse (si shembulli qe dhame me lart)
6) Akronime qe kane domethenie personale
7) Zevendesoni germat me numra apo karaktere ekuivalente
8) Mos perdorni te njejtin pasword ne vende te ndryshme
9) Lidh dy fjale me nje simbol si ure lidhese

Se fundmi, verifikoni sigurine e paswordit me nje mjet kontrolli qe monitoron efektivitein e tij. Quhet Microsoft Online Safety dhe perdorimi eshte falas.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0